No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO-RONTOUKA: V Klenovci predviedli regrútske zvyky, o náladu sa staralo viac ako tisíc folkloristov

Vojenské udalosti a regrútske zvyky boli hlavnou témou tohtoročných folklórnych slávností Klenovská Rontouka v okrese Rimavská Sobota. V priebehu troch dní sa tu na 39. ročníku stretli priaznivci folklóru, dobrej ľudovej hudby ako aj milovníkov dobrého jedla a zábavy. „Mali sme viac ako tisíc účinkujúcich,“  povedala Stanislava Zvarová z Gemersko – malohontského osvetového strediska, ktoré spoločne s obcou Klenovec, Rodon Klenovec a Maticou slovenskou organizujú Klenovskú Rontouku. Pre divákov bola na námestí pripravená verbovačka, aj prehliadka heligonkárov s bohatou účasťou z celého Slovenska. Svoje umenie predviedli aj remeselní majstri a svoje zručnosti si mohli vyskúšať aj samotní návštevníci. Mohli sa naučiť regrútsku pesničku alebo si zasúťažiť o Starostkin dukát. Súčasťou trojdňových osláv mohli okoloidúci prejsť jarmokom a nazrieť aj do viacerých dvorov ako Klenovský, Francúzsky, drobnochovateľský, Zalužanský.... Počas zahájenia Rontouky bola starostkou Zlatou Kaštanovou udelená aj Cena obce ako aj Čestné občianstvo.

Ešte v piatkovom programe patrilo pásmo deťom. „To je záruka, že folklór má budúcich pokračovateľov. Deti sa hrali na vojakov. Bolo by vždy dobre, aby sa mohli len hrať a nemuseli zažívať nikdy vojnu,“ spomenula Zvarová. Večer patril Novoklenovčanom, ktorí svoj domov našli aj na Podkarpatskej Rusi, kde si založili Nový Klenovec a pred 70 rokmi sa vrátili na Slovensko. „Ale už nie do starého Klenovca, domov, ale na juh okresu Rimavská Sobota, a ten svoj život si budovali zakaždým nanovo,“ pripomenula Zvarová, podľa ktorej zažívali naozaj ťažké úskalia, ale všetko to zvládli aj vďaka ich viere a vážili si národné tradície, ktoré zachovávajú v svojich rodinách dodnes.

Pripomenuli si významného slovenského choreografa, folkloristu Mikuláša Senku

V hlavnom sobotňajšom programe si účinkujúci pripomenuli významného slovenského choreografa, folkloristu, rodáka z Muránskej Lehoty, Mikuláša Senku. Tento rok by sa bol dožil 95 rokov. Ako na neho spomína Jozef Fabo, ktorý sa pod jeho krídla dostal ako 13 ročný? „Bol tvrdý, na svoju robotu, na nás, na muzikantov. Neodpustil nič,“ povedal Fabo, podľa ktorého bol však tvorivý  a mal neskutočne veľa nápadov. „Vyhrával krásne čísla, choreografie, hudobné. Mal stopercentný sluch,“ zdôraznil. Zároveň dodal, že ho naučil toľko, že je neskutočne rád a keď prišiel na Gemer, tak mu ešte aj ženu vybral. „Som rád, že som s Mikim Senkom prežil každú jednu minútu či v umeleckej alebo súkromnej. Bol to veľmi dobrý človek,“ uzavrel Fabo, ktorý čo-to zo svojho speváckeho a tanečného umenia predviedol na pódiu s dcérou Katkou.

Fotogaléria z Klenovskej Rontouky objektívom Imricha Garlátyho

Fotogaléria z Klenovskej Rontouky objektívom Jána Čajku

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross