No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hrady, vyhasnuté sopky či výskyt drahokamu. Aj tým je známa obec na juhu okresu

Územie hradov, ale aj viac ako stovky kopcov najmladšieho sopečného pôvodu, ktoré je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu. Taktiež je súčasťou Geoparku Novohrad-Nógrád, ktorý bol pred časom zaradený do prírodných pamiatok UNESCO. Aj tým je známe okolie obce Hajnáčka na juhu okresu Rimavská Sobota. Najnovšie však pribudla aj ďalšia takpovediac staro-nová rarita, výskyt významného drahokamu na Slovensku, zafíru. V uplynulých dňoch odhalili v Kostnej doline neďaleko Hajnáčky jeho náučnú tabuľu, ktorou návštevníkov upozorňujú na jeho najvýznamnejší výskyt v Karpatoch.

Ladislav Oravec - nálezca zafíru

A hoci výskyt tohto drahokamu v okolí Hajnáčky, ktorého nazývajú aj kameňom múdrosti, bol po prvýkrát opísaný už v 19. storočí a koncom 20. storočia sa našli prvé kryštály, v minulom roku sa podarilo nájsť jeden z najväčších kúskov za toto dlhé obdobie. Tým šťastlivcom bol 37-ročný Ladislav Oravec z obce Šurice neďaleko Hajnáčky. Ako povedal pre Rimava.sk, zafír je v rámci Slovenska veľmi zriedkavý a v okolí Hajnáčky je teda jeho výskyt veľmi vzácny. Podľa jeho slov od momentu ako sa dal na hľadanie tohto drahokamu ubehlo 5 rokov. „Vychádzal som z publikácií starých aj sto rokov. Tieto drahokami už boli v okolí nájdené, no dal som si cieľ, že nájdem ten najväčší a podarilo sa mi to,“ poznamenal Ladislav, ktorý však vo svojej zberateľskej zbierke má aj iné drahokami, no zafír má v nej takpovediac čestné miesto. Nálezca toho najväčšieho zafíru však do prírody len kvôli nájdeniu tohto drahokamu nechodil. Jeho záľubou sú vychádzky do prírody. A to, že Ladislav má rád prírodu nasvedčuje aj fakt, že pracuje ako turistický sprievodca.

Ak teda nemáte tip na výlet, navštívte Kostnú dolinu neďaleko Hajnáčky, kde sa vďaka novej náučnej tabuli, o ktorú sa zaslúžil aj Ladislav Oravec, dozviete viac o výskyte zafíru v tamojšej lokalite.

Fakty o zafíre

Zafír je po diamante druhým najtvrdším drahokamom na svete, rovnako ako rubínu mu patrí číslo 9 z 10 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Tento drahokam je taktiež zaraďovaný do takzvanej Veľkej trojky drahokamov, ktorá obsahuje rubín, smaragd a zafír. Hneď po diamante ide o tie najvzácnejšie a najcennejšie drahokamy. Od dávna sa používajú v mnohých korunovačných klenotoch a zásnubných prsteňoch a zvyčajne sú najobľúbenejšími drahokamami používanými v klenotníctve.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Puntigán József


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross