No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Celosvetová rarita plná hradov i vyhasnutých sopiek priťahuje mnoho turistov

Hajnáčka- územie nielen hradov ale aj viac ako stovky vulkánovHajnáčka v okrese Rimavská Sobota, územie nielen hradov ale aj viac ako stovky kopcov najmladšieho sopečného pôvodu či vykopávok Kostnej doliny, ktoré sú umiestnené v múzeu v Budapešti. Aj takto by sa dalo charakterizovať okolie jednej z najvýznamnejších lokalít CHKO Cerova vrchovina, územia vyhláseného za národnú prírodnú rezerváciu. Je súčasťou Geoparku Novohrad-Nógrád, ktorý bol pred časom zaradený do prírodných pamiatok UNESCO. Ako to pomohlo rozvoju turistického ruchu a čo výnimočné okolie ponúka, sme sa opýtali dobrovoľného strážcu prírody CHKO a zároveň sprievodcu Alexandra Ádáma z Hajnáčky.

Geopark Novohrad–Nógrád zahŕňa územie 28 obcí na slovenskej strane (južné časti okresov Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš) a 63 obcí na maďarskej strane (severná časť Novohradskej župy).
„Takzvanou vstupnou bránou do sveta našich vulkánov, je hradný vrch Hajnáčka, na ktorý vedie nový náučný chodník a je z neho nádherný, takmer kruhový výhľad na okolitú krajinu Cerovej vrchoviny aj blízke Maďarsko,“ priblížil Alexander Ádám, podľa ktorého v okolí vidieť niekoľko kopcov sopečného pôvodu. Jedným z nich je podľa neho aj samotný hradný vrch - vypreparovaný sopečný komín, na ktorom bol postavený stredoveký hrad.

„Mnohí možno ani nevedia, že tu máme niekoľko desiatok vulkánov,“ objasnil sprievodca, podľa ktorého odkedy sú súčasťou svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, tak ich navštevuje oveľa viac turistov. „Je to pre nás veľmi hodnotné, ani jeden národný park zo Slovenska tam nie je,“ podotkol a spomenul, že pri výbere uspeli v konkurencii viac ako stovky silných kandidátov. „Vyberajú pritom iba dvoch,“ povedal Ádám. Ako uviedol, ročne k nim chodí približne 2 tisíc turistov, najviac na jar a na jeseň, za jeden deň sa pritom dá navštíviť 7 až 8 vulkánov, ako aj sedem stredovekých hradov.

„To, že sa územie dostalo do siete globálnych geoparkov chránených UNESCOM je obrovská práca členov CHKO Cerova vrchovina, ktorí na tom pracovali od jej založenia v roku 1989 a robia tu výskumy,“ konštatoval.
Nedávno mali u nich aj Deň turizmu, ktorého sa podľa Ádama zúčastnilo približne 150 ľudí, organizovalo ho pritom viacero organizácií. Turisti prišli z okolitých okresov - Lučenca, Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša aj z Maďarska. Jeho súčasťou bol podhradný festival a dve fotovýstavy. „Jednou z nich boli fotky z Medvešského fotomaratónu, ktorý je v Európe najväčší outdoorový fotomaratón,“ dodal.

Okolie Hajnáčky sa stáva čoraz viac navštevovaným územím, podobne ako hrad Šomoška. Okolie má viacero značených turistických trás, ktoré turistov zavedú za približne 1,5 hodiny do dvoch národných prírodných rezervácií, Ragáč a Pohanský hrad. V katastrálnom území obce Hajnáčka sa nachádza sedem maloplošných chránených území: NPR Ragáč, PR Hajnáčsky hradný vrch, NPP Kostná dolina, PR Steblová skala, PP Zaboda, NPR Pohanský hrad a PR Ostrá skala.

Geopark Novohrad–Nógrád medzi Maďarskom a Slovenkom je podľa Ádama prvým cezhraničným geoparkom na svete. Zahŕňa územie 28 obcí na slovenskej strane (južné časti okresov Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš) a 63 obcí na maďarskej strane (severná časť Novohradskej župy).

 

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Alexander Ádám, Zoltán Kovács


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross