No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ich vášňou je tanec, dokazujú to aj na súťažných parketoch

Mladí, talentovaní a ich vášňou je tanec. Že ich to baví dokazujú aj na súťažných parketoch, na ktorých patria medzi úspešné tanečné páry. A hoci Orsolya Farkasová a Tomáš Baka trénujú spolu, kvôli školským povinnostiam, len sporadicky pre tento rok im patrí titul vicemajstri Slovenska v latinsko-amerických tancoch. Medzi dospelými sa umiestnili na desiatom mieste.

„Darí sa im aj v súťaži Slovenský pohár, kde už súťažia s dospelými. Začiatkom roka sa v Ružomberku umiestnili na peknom druhom mieste, potom v Poprade skončili na piatom, neskôr v októbri na treťom mieste a nakoniec v Pezinku znova na druhom mieste,“ povedala pre Rimava.sk mama mladej tanečnice Katarína Farkasová. Ako poznamenala Tomáš začal tento rok študuje druhý rok na vysokej škole medicínu v Ostrave a keďže nevedia spolu toľko trénovať, museli upustiť od štandardných tancov.

„Trénujú vtedy ak príde Tomáš domov, buď v kultúrnom dome v Rimavskej Sobote alebo idú trénovať do Rožňavy. Ak Tomáš ostane na víkend v Ostrave ide Orsolya za ním už vo štvrtok a je tam až do nedele,“ priblížila mama Orsolyi, ktorá je študentkou na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Podľa jej slov má individuálny študijný plán, ak ale môže, ide do školy s ostatnými spolužiakmi. „Učí sa výborne, je najlepšou žiačkou v ich triede,“ dodala Katarína Farkasová.

Pripomeňte si ich vystúpenie z marcovej akcie Teatro Fashion Week 2015

Tanečnému páru sa darí aj na medzinárodných parketoch. Nakoľko tento rok sú už podľa Kataríny vo vekovej kategorii do 21 rokov na medzinárodných súťažiach musia tancovať v kategórii dospelých. „Minulý rok boli ešte v kategórii mládež, kde vo svetovom rebríčku boli na 34. mieste,“ podotkla Katarína a dodala, že koncom tohto leta v Budapešti na veľkej medzinárodnej suťaži World open ich delili len dva krížiky od semifinálového 12. miesta, skončili na 13. mieste z 55 párov.

O deň neskôr ich čakala súťaž Rising stars latin, tu sa im podarilo postaviť na bronzový stupeň víťazov. „Nasledovala ďalšia veľká medzinárodná súťaž v pražskej Lucerne, kde sa spomedzi 88 párov umiestnili na 33. mieste. Neskôr znova na súťaži Rising stars latin skončili na 13. mieste z 53 párov. Posledný úspech na medzinárodnej scéne zaznamenali v maďarskom Kisteleku, kde vybojovali semifinálové 12. miesto,“ opisuje mama úspechy mladých tanečníkov.

Nielen v tanci však tento rok získali cenné ocenenia. Ako ďalej Katarína prezradila, začiatkom roka už tretíkrát boli Orsolya s Tomášom vyhodnotení ako najlepší športovci okresu v kategórii dorast za okresy Rimavská Sobota, Rožňava a Revúca. „Výsledky dosahujú naozaj pekné. Mrzí ma však, že doteraz sa ešte nenašiel žiadny sponzor, ktorý by im pomohol pri tak finančne náročnom športe ako je tanec,“ poznamenala.

I keď sa rok blíži k svojmu záveru, tanečný pár, ktorý je aj členom slovenskej reprezentácie, by sa chcel ešte zúčastniť jedného kola Slovenského pohára, pokiaľ sa Tomášovi nezačne skúškové obdobie na vysokej škole. „V celkovom hodnotení by sa chceli umiestniť čo najlepšie, do tretieho miesta. Potom sa už budú pripravovať na nasledujúce majstrovstvá Slovenska v latinsko-amerických tancoch, ktoré sa uskutočnia v marci 2016 v Banskej Bystrici,“ dodala na záver Katarína.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Nový tanečný pár má jasný cieľ: majstrovstvá sveta


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross