No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Mladá speváčka a recitároka žne úspech, kde sa objaví

Má len 12 rokov, no kam príde a odspieva či odrecituje, každý ostane v nemom úžase. To je Janka Auxtová, žiačka 7. ročníka Základnej školy v Jesenskom. Jej talent sa začal prejavovať už v ranom veku. „Janka už ako 3-ročná zvládla aj náročnejšie piesne,“ povedala pre Rimava.sk jej mama, rovnako Janka. Na jej talent však nezanevreli a podľa jej maminy začala Janka už vo svojich piatich rokov navštevovať hudobný odbor – klavír a spev na Základnej umeleckej škole v Jesenskom. A pretože sa u nej začali prejavovať i iné druhy talentu už od útleho detstva, tak navštevuje aj dramatický odbor na ZUŠ v Rimavskej Sobote.

A čím je taká výnimočná? Jej prvé úspechy nenechali na seba dlho čakať. Ako prezradila jej mamina, tie prvé úspechy začali hneď s nástupom do ZŠ, kedy sa dostala do prvej desiatky celoštátneho finále súťaže v populárnej piesni POPBB v Banskej Bystrici s piesňou Horehronie od speváčky Kristíny. „Potom nasledovali ďalšie ročníky tejto súťaže, kedy sa tento úspech zopakoval a taktiež v súťaži Zlatý slávik Slovenska obsadila jedenkrát druhé a jedenkrát 3. miesto v okresných kolách,“ priblížila mama Janka.

Týmito úspechmi 12-ročnej slečny to však nekončí. V speváckej súťaži Hviezdička obsadila v okresnom kole 2. miesto. Podľa maminy úspechy dosiahla aj v prednese poézie a prózy, a to v okresných a krajských kolách súťaží Hviezdoslavov Kubín, Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas a Rozprávkové vretienko. „V prednese pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička obsadila 2. miesto v celoštátnom kole,“ poznamenala mama s tým, že okrem toho, že sa mladá speváčka a recitátorka angažuje vo folklórnom krúžku, spieva aj vo farskom zbore v Jesenskom a začína hrávať v kostole na organe, kde zatiaľ len zaskakuje.

Pozrite si vystúpenie Janky na Dni obce Orávka

Mladé dievča ste mohli nedávno počuť na Dni obce Orávka, kde pred publikom zaspievala pieseň od Katka Knechtovej Moj Bože i známu baladu od Leonarda Cohena, Hallelujah. Ako prezradila jej mama, vystupovať pred publikom je síce zvyknutá, preto si aj vystúpenie počas Dňa obce Orávka či v Jesenskom určite užila, ale tréma ju nikdy neopúšťa. Podľa slov maminy si Janka stále aj vo voľnom čase pospevuje.

„Pozná veľké množstvo ľudových piesní, ale veľmi rada má aj moderné piesne. Jej obľúbenými interprétkami sú speváčky Kristína a Katka Knechtová. Čo sa týka prednesu poézie a prózy, jej obľúbenou spisovateľkou, ktorej texty si vždy rada prečíta, ale aj zarecituje je Krista Bendová, Marta Hlušíková, ale aj Tomáš Janovic a Samuil Marshak,“ podotkla.

Janke však nie je cudzia ani gospelová hudba. Podľa maminy ju má veľmi rada a preto sa aj zapojila do rozhlasovej súťaže rádia Lumen, ktorú vyhrala a mohla sa zúčastniť počas tohto leta gospelového letného tábora „Dobrý svet“ v Pruskom. Súčasťou tohto letného tábora boli workshopy so známymi gospelovými kapelami a na záver spoločný koncert a nahrávanie CD-čka v profesionálnom štúdiu, kde Janka okrem iného naspievala aj sóla.

Mladá speváčka a recitátorka má za sebou množstvo úspešných speváckych či recitátorských súťaží. A hoci žne na úspechy všade, kde sa objaví, stále ostáva skromným dievčaťom, ktoré svojim spevom už potešilo a určite ešte aj poteší nejedno ucho poslucháča. My jej v tom držíme palce.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross