No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Náučné chodníky v Cerovej vrchovine majú stopku. Iné to je s liečebným turizmom v Domici

Správa Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina a Geopark Novohrad-Nógrád sa rozhodli vybudovať päť náučných chodníkov, ktoré by viedli po významných anorganických lokalitách. Malo ísť o Belinské skaly, andezitový kameňolom v Šiatorskej Bukovinke, Čakanovský geologický profil a Lipovianske pieskovce. „Chodníky však nakoniec dopadli veľmi nešťastne,“ povedal pre Rimava.sk speleológ Ľudovít Gaál, podľa ktorého spoločný slovensko-maďarský projekt v rámci výzvy interreg neschválili. Priaznivejšia situácia je však v prípade jaskyne Domica, ktorá by mohla slúžiť aj na liečebné účely.

Podľa Gaála je to pre nich v prípade náučných chodníkov veľká rana. „Išlo o kľúčové lokality Novohrad - Nógrádskeho geoparku. Pre úspešné fungovanie geoparku je osudne dôležité vybudovať také lokality ako Čakanovský profil so štôlňou na ťažbu hnedého uhlia, spätná erózia s občasným vodopádom pri Šiatorskej Bukovinke alebo Belinské skaly so zosunutými bazaltovými stĺpmi, ale i ďalšie doteraz neprístupné geologické odkryvy,“ priblížil a dodal, že nateraz sa hľadajú iné možnosti financovania týchto zaujímavých lokalít.

Priaznivejšia situácia je však v prípade liečenia v jaskyni Domica. Projekt s názvom „Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Aggtelekského a Slovenského krasu“ v rámci interregu bol podľa speleológa akceptovaný a práce sa začali od 1. novembra 2017. Ako ďalej Gaál uviedol, liečebné procesy sa plánujú v jaskyniach Baradla a Béke na maďarskej strane a v Domici (pri tazvanej II. plavbe, mimo návštevného okruhu) na Slovensku. Podľa jeho slov ukončenie projektu je plánované na 31. októbra 2019.

„V Maďarsku sa práce rozbehli v plnom prúde, aj v Domici sa uskutočnili geofyzikálne výskumy a odbery mikrobiologických vzoriek, no stavebné práce meškajú, pretože už 8 mesiacov čakáme na obstarávanie, uskutočnenie ktorého si vyhradilo Ministerstvo životného prostredia SR,“ zakončil Gaál.

Zdroj: Rimava.sk Foto: archív Ľudovít Gaál
Súvisiaci článok
V Cerovej vrchovine vzniknú nové náučné chodníky, Domicu chcú využívať aj na liečebné účely


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross