No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Cerovej vrchovine vzniknú nové náučné chodníky, Domicu chcú využívať aj na liečebné účely

perex-gombasekSpráva Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina a Geopark Novohrad-Nógrád sa rozhodli vybudovať päť náučných chodníkov, ktoré by viedli po významných anorganických lokalitách. Malo by ísť o Belinské skaly, andezitový kameňolom v Šiatorskej Bukovinke, Čakanovský geologický profil a Lipovianske pieskovce. Rimava.sk o tom informoval speleológ Ľudovít Gaál.

„Prevažná väčšina najzaujímavejších lokalít nie je sprístupnená pre verejnosť,“ uviedol Gaál dôvod vybudovania náučných chodníkov. Ako ďalej spomenul jedinečné geologické útvary v Cerovej vrchovine boli v roku 2010 prijaté do siete geoparkov sveta. Na náučných chodníkoch budú návštevníci môcť podľa jeho slov vidieť Belinské skaly s pôsobivými skalnými stĺpmi, andezitový kameňolom v Šiatorskej Bukovinke s neďaleko ležiacou atraktívnou eróznou dolinou (tzv. Spätná erózia), Čakanovský geologický profil s rekonštrukciou štôlne na dobývanie hnedého uhlia a Lipovianske pieskovce s jedinečnými pieskovcovými guľami.

Jaskyňu Domica využijú aj na liečebné účely

„Koncom augusta vypísali výzvu na projekty z fondov Európskej únie v rámci cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom. V poslednom projektovom období 2007-2013 tieto prostriedky zo slovenskej strany neboli v dostatočnej miere využívané v záujme ochrany jaskýň,“ priblížil jaskyniar a poznamenal, že z tohto dôvodu pripravujú so Správou Aggtelekského národného parku projekt na rozvoj liečebného turizmu (klimatických pobytov v jaskyni) v jaskynnom systéme Domica-Baradla ako aj na dobudovanie infraštruktúry Gombaseckej jaskyne. Ako ozrejmil, priaznivý vplyv jaskynného ovzdušia s vysokým obsahom vápnitého aerosólu na ľudský organizmus je všeobecne známy, no vyše 25 kilometrov dlhý cezhraničný jaskynný systém Domica-Baradla doteraz nebol na takéto účely využitý. „Potrebné je aj vybudovanie moderného vstupného areálu do Gombaseckej jaskyne, do ktorej dodnes predávame lístky v drevenej chatke zo šesťdesiatych rokov,“ avizoval.

O využití Domice pre liečebné účely sa podľa Gaála uvažovalo už dávnejšie, podobne aj o vybudovaní vstupného areálu Gombaseckej jaskyne. Štátna ochrana prírody na takéto investície však nemala finančné prostriedky. „Z podobných dôvodov sa odkladalo aj sprístupnenie významných lokalít Cerovej vrchoviny pre verejnosť. Podklady sme prakticky mali hotové, potrebovali sme naše zámery prerokovať s maďarskou stranou, u ktorej sme našli pochopenie, a v súčasnosti obstarávame súhlasy vlastníkov pozemkov a štátnej správy,“ doplnil a podotkol, že v talóne by mali mať ešte niekoľko významných lokalít. „Veď Gemer je mimoriadne bohatý na prírodné javy. Na sprístupnenie čakajú ešte ruiny zlievarenskej pece z 18. storočia pri Bretke, Chvalovská jaskyňa, ktorá je známou stredovekou peňazokazeckou dielňou, svetoznámy geologický profil zaniknutého „Meliatskeho oceánu“ pri Meliate alebo európsky významné nálezisko 3 milióny rokov starých pozostatkov treťohorných cicavcov Kostnej doliny pri Hajnáčke. Snáď sa dostanú na rad v druhej etape projektového obdobia,“ uzavrel Ľudovít Gaál.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross