No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Padol rukou vraha, lebo sa nechcel vzdať. Pomník mu dal postaviť prezident T. G. Masaryk

9. januára 2022 | | |  | 

Tento príbeh patrí do dejín Československej kriminalistiky a bol aj sfilmovaný. Vo filme však osoba, o ktorej sa tu bude písať, hrala len epizódnu úlohu. V jednej z mestských častí Rimavskej Soboty stojí pomník a pre miestneho hrdinu ho dal postaviť prezident T. G. Masaryk.

Ferenc Kiss sa narodil 18. 7. 1906 v obci Mezőtárkány (Hevešská župa – Maďarsko). Ako sa stal obyvateľom Rimavskej Soboty, konkrétne mestskej časti Bakta, nie je známe, ale býval tam aj s rodičmi. V Rimavskej Sobote pracoval ako robotník v poľnohospodárstve.

Článok pokračuje pod reklamou


V októbri roku 1926 narukoval do 6. pešieho „Hanáckeho“ pluku do Olomouca. Základný výcvik zvládol skvelo a v dokladoch mal zapísané, že rozkazy plnil dobre a včas, nadriadeným vzdával primeranú úctu. Jeho zbraň ako aj uniforma boli vždy v poriadku. Pokiaľ by bol býval vedel čítať a písať, mal by našliapnuté do hodnosti poddôstojníka. Nikdy nechodil do škôl a až na vojne sa začal vzdelávať. Postupne sa naučil čítať aj písať a takto už mohol napísať domov svojim rodičom alebo frajerke.

24. 9. 1927 vo večernom rozkaze prečítali aj jeho meno, bol medzi tými, ktorí nastupovali ako stráž do vojenskej väznice.

V divíznej vojenskej väznici bol práve umiestnený viacnásobný vrah a lúpežník Martin Lecián. Tento mal za sebou už viac úspešných pokusov o útek z väzníc, preto bol umiestnený do najlepšie stráženej vojenskej väznice, kde čakal na svoju popravu.

Lecián napriek svojej ťažkej kriminálnej dráhe, mal povesť fičúra a bol miláčikom žien a čiastočne aj novinárov. Dokonca pouliční umelci skladali o ňom pesničky, teraz však prichádzal jeho koniec.

Vo väzení mimo iných väzňov sedel aj kasár Ladislav Kašpařík a spolu spriadali plán úteku. Na nohách však mali ťažké okovy a putá sa im neskladali ani z rúk. Okrem toho ich strážili zosilnené stráže. Leciánovi a Kašpaříkovi sa podarilo presvedčiť jedného strážcu, vojaka Tomisa (niekde uvádzaný ako Tomic), aby im zadovážil anglickú pílku tzv. vlas. Sľúbili mu za túto službu väčšiu sumu peňazí a on im vyhovel. Prepílili si putá a večer počas služby vojak Tomis otvoril celu, kde bol Kašpařík. Potom otvorili dvere na Leciánovej cele. Aby vojak Tomis neupadol do podozrenia, tak ho spútali a zapchali mu ústa. Lecián sa zmocnil Tomisovej pušky, ku ktorej bolo 38 nábojov.

Článok pokračuje pod reklamou


Za rohom chodby čakali, kedy sa objaví druhý strážnik, ktorým bol vojak Kiss. Keď sa priblížil, tak sa na neho Lecián vrhol s puškou, na ktorej mal nasadený bodák. Potreboval ho potichu zabiť, aby vojak Kiss nespustil poplach. Útok s bodákom smeroval na hrdlo Kissa, ten ho však odvrátil, ale zasiahol ho do tváre a zranil ho. Odvrátil aj druhý útok a Lecián zistil, že cez vojaka Kissa neprejde. Strelil ho teda do brucha, ale tým upriamil na seba pozornosť kľúčiarov a spustil sa poplach. Ferenc Kiss sa napriek zraneniu pozbieral zo zeme a naďalej kládol aktívny odpor, úder puškou do hlavy ho už poslal definitívne do bezvedomia.

Prestrelka vo vnútri väznice trvala od 23.30 do 02.00 hod., keď sa obaja zločinci vzdali. V tom čase tam už boli aj četníci, ktorí išli náhodou okolo väznice a prišli vojakom na pomoc. Celkovo bolo vystrelených viac ako 300 nábojov. Vojak Kiss bol okamžite prevezený do nemocnice, kde ho v skorých ranných hodinách operovali. Lekár dúfal, že ho zachráni.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross