No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rímskokatolícky kostol postavili za dva roky za 30-tisíc korún. Zvon kúpili z milodarov

30. apríla 2022 | | |  | 
Rímskokatolícky kostol v Jesenskom. Zdroj: hungaricana.hu

JESENSKÉ - Oficiálne údaje o kostole v Jesenskom uvádzajú, že ide o pôvodne barokový kostol postavený v rokoch 1730 – 1737. Klasicisticky ho upravili v roku 1794 a 1836. Sakrálny objekt novogoticky prefasádovali v roku 1903. Tieto údaje o prefasádovaní sú nesprávne. V roku 1902 bol malý starý kostolík zbúraný a staval sa kostol úplne nový.

Začiatkom mesiaca august roku 1881 vysielal Uhorský minister kultu a vyučovania jedného ministerského radcu do Rimavských Janoviec. Jeho úlohou bolo na mieste zistiť, či sa má v Jesenskom postaviť plánovaný nový kostol, kde mali byť s ním spojené veľké výdavky. Prípadne, či by nebolo vhodnejšie postaviť budovu fary v Rimavských Janovciach, kde už stojí pompézne zreštaurovaný kostol z árpadovských čias a následne sídlo fary premiestniť z Jesenského do Rimavských Janoviec. Tejto poslednej verzii mal byť naklonený samotný minister ako aj biskup Konštantín Schuster.

Článok pokračuje pod reklamou


Rozhodovanie pravdepodobne nebolo jednoduché a až v roku 1902 ministerstvo povolilo výstavbu nového rímskokatolíckeho kostola v Jesenskom. Ten starý kostolík bol len v tvare kaplnky a ledva sa doň zmestilo pri bohoslužbách 50 veriacich. K úplnému zbúraniu starého kostola malo dôjsť počas jari roku 1902 a plán nového pekného kostola mal byť vyhotovený rimavskosobotským kráľovským štátnym staviteľským úradom.

Kostol v Jesenskom v roku 1911.

Vestník uhorských obchodníkov oznamoval, že sa v Gemerskej župe, konkrétne v Jesenskom, bude stavať úplne nový rímskokatolícky kostol. Stavitelia mohli svoje ponuky odovzdať do 10.00 hod., dňa 27. 1. 1902 v priestoroch Štátneho staviteľského úradu v Rimavskej Sobote. Predpokladaná zákazka na výstavbu kostola činila 31 095 korún.

Zákazku získal staviteľ Ján Albert Fejes a kostol bol dokončený v novembri roku 1903. Celkové náklady na výstavbu nového kostola činili 30 000 korún. Kostol bol postavený v románskom slohu s tromi poľami krížovej klenby a veža bola vysoká 35 metrov. Posledný novembrový deň prebehla kolaudácia a hlavný kráľovský inžinier Jakub Jurasko a inžinier Armin Bodor vydali súhlas na používanie kostola.

Začiatkom jari roku 1903 Karol Szepessy, kňaz z Jesenského, uverejňoval v tlači dôvernú výzvu k verejnosti. Uvádzal, že v Gemersko-malohontskej župe sú obyvatelia obcí Jesenské, Pavlovce a Širkovce väčšinou z reformovanej cirkvi. V Jesenskom sa postavil rímskokatolícky kostol a veriaci sú čeľadníci a cudzinci, ktorí maďarizovali. Z ich skromných príspevkov nedokáže miestny kňaz zakúpiť zvony a nevie ani dôstojne zabezpečiť vnútorné vybavenie kostola. Kostol nemal iný príjem, len milodary vyzbierané do zvončeka. Vyzývali sa šľachetní darcovia, aby prispeli finančnými prostriedkami na vyššie uvedené potreby. V novinách sa počas najbližších dvoch mesiacoch uverejňoval menoslov darcov aj s výškou príspevkov. Najskôr prispievali cirkevní hodnostári zo širšieho okolia a potom sa pridali aj darcovia z Gemersko-malohontskej župy.

Článok pokračuje pod reklamou


6. 12. 1903 sa uskutočnilo slávnostné vysvätenie nového kostola, ktoré vykonal biskup Dr. Ján Ivankovič. Prvú omšu celebroval prepošt Endre Széman, kňaz z Rimavskej Soboty. Tejto slávnosti sa zúčastnilo veľké množstvo rímskokatolíckych duchovných z celého vidieka a svoje zastúpenie mali aj svetskí hodnostári. Na úplnom závere podujatia sa podával slávnostný obed u miestneho kňaza Karola Szepessyho.

Necelý rok po slávnostnom otvorení kostola praskla na jeho lodi stena. Kráľovský staviteľský úrad posúdil situáciu ako nebezpečnú a zakázal veriacim kostol používať. Staviteľ Ján Albert Fejes bol už v tom čase mŕtvy,  a tak sa od neho nemohla žiadať náhrada škody. Objavila sa úvaha, či za ten stav nenesú zodpovednosť aj na stavbu dohliadajúci inžinieri.

Zdroje:
pamiatkynaslovensku.sk
Ellenőr zo dňa 26. 8. 1881
Alkotmány zo dňa 21. 3. 1903
Magyar Kereskedők lapja zo dňa 12. 1. 1902
Gömör – Kishont zo dňa 9. 1. 1902
Alkotmány zo dňa 18. 3. 1903
Gömör –Kishont zo dňa 3. 12. 1903
Gömör – Kishont zo dňa 10. 12. 1903
Gömör – Kishont zo dňa 9. 10. 1904

Autor: Vladimír Gondáš

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross