No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S. KUJAN: Cyklista, ktorému to šlape na cestách aj v teréne

perex-kujanMladý cyklista, ktorý sa cíti ako ryba vo vode nielen v cestnej cyklistike ale aj v horských pretekoch. V oboch disciplínach dvojkolesových tátošov pozbieral tento rok chvályhodné umiestnenia a v týchto dňoch si zmeria sily na pretekoch svetového pohára i majstrovstvách sveta v Belgicku. Slavomíra Kujana z Kyjatíc však diváci mohli vidieť aj na májových cyklopretekoch Jarnej ceny mesta Rimavská Sobota, kde v kategórii mužov do 18 rokov skončil na druhom mieste.

Ako povedal pre Rimava.sk tento rok jazdil poväčšine slovenský pohár v cestnej cyklistike. „Popri tom bolo aj niekoľko horských pretekov a samozrejme nemôžem zabudnúť na cyklokros, ktorý bol pre mňa najúspešnejší,“ uviedol Slavo, podľa ktorého z dvanástich pretekov v tejto disciplíne iba raz nestál na „bedni“. V cyklokrosovej sezóne sa mladému študentovi gymnázia v Podbrezovej podarilo vo svojej kategórii päťkrát vyhrať. „Päťkrát som bol druhý a raz tretí. Vyhral som aj celkové poradie. Len bohužiaľ, že to tretie miesto prišlo na majstrovstvách Slovenska v Košiciach. Je to už tretia bronzová medaila z majstrovstiev,“ priblížil Slavo svoju tohtoročnú sezónu a dodal s úsmevom, že by sa už mal posunúť vyššie. Ako podotkol, na ceste sa mu až tak nedarilo. „Ale aj napriek tomu sami podarilo dostať do Švajčiarska na pohár národov,“ doplnil.

Počas roka však podľa Slava neboli vždy len víťazstvá, prišla aj nečakaná šesťtýždňová pauza. „Na pretekoch sa mi podarilo „zraziť“ auto a zranil som sa. Šesť týždňov som si liečil nalomené stavce s rebrom,“ priblížil cyklista, ktorý po tomto úraze už neočakával veľké úspechy. Prvý pretek po úraze bola podľa jeho slov časovka do vrchu, kde skončil na jedenástom mieste. „Vôbec som to nečakal, keď som po úraze sadol na bicykel,“ dodal.

Hoci sú práve najväčšie sviatky v roku, Slavo ich strávi na súťažnej trati. Prvým pretekom, ktorý by už mal mať za sebou, je Svetový pohár v belgickom Namure a potom tohtoročnú sezónu zakončí majstrovstvami sveta v cyklokrose. „Už som ich raz zažil. Minulú sezónu som tam skončil na 63. mieste. Tak dúfam, že sa mi to teraz podarí vylepšiť. Tieto preteky si najviac vážim,“ poznamenal Slavo.

„Po piatich rokoch jazdenia sa mi kategórií juniorov podarilo dostať až sem. Je to moja životná forma,“ povedal Slavo s úsmevom a ako spomenul, po pretekoch bude chvíľu zaslúžený oddych, po ktorom sa začína pripravovať na cestnú sezónu. „Počas voľna budem mať aspoň kus času na štúdium,“ uzavrel mladý nádejný cyklista a momentálne aj študent športového gymnázia Železiarne Podbrezová.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Slavomír Kujan


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross