No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Svoj život zasvätil práci s deťmi. Chcem, aby boli šampióni aj v reálnom živote, nielen na súťažiach, hovorí Tibor Figei

RIMAVSKÁ SOBOTA – Svoj život zasvätil práci s deťmi. Okrem toho, že sa rozhodol stať učiteľom a chce odovzdávať svoje vedomosti študentom, je stále aj trénerom chanbary. Štyri roky bol súčasťou mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, svoju súťažnú kariéru ukončil v tomto roku, no napriek tomu sa športu venuje naďalej, aspoň rekreačne. Ako hodnotí šport v R. Sobote? Aký bol preňho rok, ktorý sa pomaly blíži ku koncu? Aké úspechy dosiahol vo svojej športovej kariére, aké sú ale jeho ďalšie ciele v roku 2023? Aj na tieto otázky sme sa opýtali pedagóga a trénera chanbary, Tibora Figeiho.

Ako by ste zhodnotili rok 2022?

Rok 2022 bol dlhý, náročný, ale aj nadmieru úspešný zo športovej stránky ako pre mňa, tak aj pre náš klub. Z rodinného hľadiska bol zväčša v poriadku. No na konci roka sa nám stala tragická udalosť v rodine a odišla od nás milovaná osoba, takže budeme mať veľmi smutné Vianoce.

No radosť mne a mojej manželke robia naši dvaja synovia – 8-ročný Tomáško a 2-ročný Tadeusz. Tomáš športuje, chanbaruje od malička a tento rok bol preňho prelomový. Prvýkrát sa zúčastnil všetkých veľkých podujatí vo V4. Z každých majstrovstiev zobral nejakú medailu a do konca na majstrovstvách Česka zobral 5 medailí vrátane jedného titulu majstra Česka. Takže sme naňho patrične hrdí, ako aj na nášho malého Tadeuszka, ktorý rastie ako z vody. 

Čo sa týka práce učiteľa, tak vám poviem, že rok čo rok máme viac byrokracie a menej systematických vecí, na reformu školstva sa čaká už vyše 20 rokov. Napriek tomu mám rád svoju prácu, ale dnes žijeme čudnú dobu, kde normálne veci sú už niekedy nenormálne a naopak nenormálne normálne. A odzrkadľuje sa to, bohužiaľ, skoro všade.

Článok pokračuje pod reklamou


Zo športového hľadiska sa celkovo darilo nášmu klubu Falcon Rimavská Sobota veľmi dobre. Naši rimavskosobotskí chanbaristi vyhrávali skoro všade, dokonca aj na majstrovstvách Európy v máji v Srbsku, odkiaľ sme si odniesli až 16 medailí, z toho 6 zlatých. Deti v našom klube mi robili teda veľkú radosť počas celého roka, začo im ďakujem a pravdaže aj im rodičom, sponzorom, mestu Rimavská Sobota a každému, kto pomohol.

Aké momenty či dni vám utkveli z tohto roku najviac v pamäti?

Začnem zase zo športového hľadiska. Boli to určite majstrovstvá Európy, kde Lukáš Kurek získal tri zlaté medaily a Matej Gregorec dve zlaté. Veľmi krásne boje sme videli u Laury Dávidovej a Tomáša Kuvika, ktorí zobrali tiež niekoľko medailí a taktiež moja rozlúčka s reprezentáciou práve na týchto majstrovstvách a celkovo na majstrovstvách Slovenska u nás v Rimavskej Sobote. Celkovo sa ale snažím užiť si každý deň, žiť v prítomnom okamihu, lebo život je krátky a krehký, čo nám, bohužiaľ, ukázal aj tento rok. Snažím sa venovať čo najviac času rodine, pretože popri svojej práci a športu a kým som bol poslancom, toho veľa času nebolo.

Ste učiteľom a aj trénerom chanbary. Kde sú podľa vás športové rezervy, na ktorých by bolo potrebné pracovať v Rimavskej Sobote?

V chanbare vieme, na čom máme pracovať, ideme na to postupne tak, ako deti rastú a dozrievajú. Čo sa týka Rimavskej Soboty, myslím si, že máme veľa skvelých a úspešných klubov a trénerov, čo dokazujú rok čo rok svojimi úspechmi. Či to je už v olympijských alebo neolympijských športoch. Bohužiaľ, je to tak, ako sa hovorí: "Malý futbal, malé peniaze. Veľký futbal, veľké peniaze."

Čiže kluby potrebujú nato, aby boli úspešnejšie v každej oblasti, viac financií, dotácií. Bez toho to, bohužiaľ, nejde. Covid-19 tiež narobil svoje, čo sa týka činnosti, súťaží, celkovej situácie v profesionálnom, ale aj v amatérskom športe. Keď som bol ešte poslancom a predsedom komisie športu a mládeže, snažil som sa vybojovať pre športové kluby čo najviac financií (dotácií), pravdaže aj počas covidu-19, čo nebolo ľahké. Snažil som sa zabojovať aj o športovú multifunkčnú halu, bohužiaľ, sa toto nepodarilo, aj keď bola možnosť. Tak toto podľa mňa potrebuje Rimavská Sobota, čo sa týka športu. Čiže financie a športovú halu a systematickú prácu vo všetkom.


"Celkovo sa snažím užiť si každý deň, žiť v prítomnom okamihu,
lebo život je krátky a krehký."


Svoju súťažnú kariéru ste ukončili. Aké sú ale vaše ďalšie ciele v roku 2023?

Skončil som svoju súťažnú kariéru, ako hovoríte, zhruba pred pol rokom kvôli zdravotným a rodinným dôvodom hlavne a z časti aj kvôli pracovnej vyťaženosti. Bolo to ale dobré rozhodnutie, keďže som sa boril s rôznymi zdravotnými problémami už dva roky. A uvedomil som si, že sa pomaly blíži koniec mojej športovej kariéry. Som rád, že sa mi to podarilo ukončiť na veľkej súťaži, ako majstrovstvá Európy sú, kde som vybojoval štyri medaily, z toho jednu zlatú a ukončil som svoju reprezentačnú kariéru ešte na úrovni, a nie ako fackovací panák. 10 rokov som sa venoval aktívne športovej streľbe a 6 rokov súťažne aj chanbare. Myslím si, že toho bolo dosť.

Čo sa týka cieľov zo športového hľadiska, je to obdobné ako každý rok, kvalitná príprava pre deti v našom klube na preteky, zlepšenie podmienok a posunúť sa celkovo o kúsok ďalej. Teraz viac konkrétnejšie: V marci by sme mali vycestovať na veľké medzinárodné preteky do Talianska. V Kende sa budú organizovať veľké európske preteky, kde by sme sa mali ukázať ako ukážkový šport tiež. Čo je veľmi dobrá správa pre nás šport. V júli to bude potom Paris Open vo Francúzsku a zakončiť by sme to mali v novembri na majstrovstvách sveta s reprezentáciou v Tokiu alebo Jokohame, ešte neviem, kde to presne bude.

Článok pokračuje pod reklamou


Posledné dva roky boli majstrovstvá sveta v Jokohame. Po štyroch rokoch zapríčinených hlavne covidom-19 a inými vecami, by sme sa tam mali predstaviť už v hojnejšom počte, čiže 5-6 športovcov z Rimavskej Soboty. Plus som ešte kúsok činný aj v športovej streľbe, kde som medzinárodným rozhodcom, takže sa teším aj na pár pretekov streleckých.

Venujete sa deťom každý deň v týždni. Určite je pri trénovaní potrebná dávka trpezlivosti. Čo vám ale na oplátku dávajú oni? Aké máte pocity pri ich úspechoch?

Vďaka nim a aj vďaka mojej manželke som dosť trpezlivý človek (smiech). To oni ma trénujú každý deň. Deti sú našou budúcnosťou. Keď človek niečo robí len pre seba, tak si to ešte tak neuvedomuje. Ale keď sa stane trénerom, inštruktorom alebo učiteľom, alebo niečo začne robiť pre komunitu, tak si to určite uvedomí. Prišiel čas, aby som splatil svoj dlh a venoval sa hlavne trénerstvu, čiže deťom.

A musím povedať, že ma to fakt baví, hlavne chodiť s nimi na súťaže a ich trénovať. Ale nie je to len o súťažiach, o výsledkoch, o medailách. Chcem z nich vychovať zdravých jedincov, ktorí nezabudnú počas svojho života na pohybové aktivity, ktorí získajú disciplínu, tvrdosť a budú cieľavedomí a šampióni v reálnom živote, nielen na tatamách (bojisku). Chcem, aby prežili pekné chvíle vďaka športu, bojovým umeniam, súťaženiu a aby spoznali kúsok sveta, rôzne krajiny, ich kultúry a aby ich to obohatilo ako ľudí. Chcem jednoducho, aby som aj ja prispel svojou malou časťou k tomu, aby mali krajšie detstvo. To je všetko.

Aké sú ešte vaše plány do konca roka a ako budú vyzerať vaše sviatky?

Chcem ich prežiť so svojou rodinou v pokoji, keďže cez rok veľa času nie je. Určite pôjdeme do Poľska, ako skoro každý rok, keďže moja manželka je Poľka a trošku si oddýchneme od všetkého, nakoľko to bol fakt dlhý a náročný rok, aby sme potom v novom roku mohli pokračovať v nastolenom trende. Preto želám každému veľa trpezlivosti, pokoja, hlavne kľudu na sviatky a energie do nového roka a aby si ľudia uvedomili, čo je fakt dôležité v živote.


PaedDr. Tibor Figei, MBA žije v Rimavskej Sobote so svojou manželkou a dvomi synmi. Vyštudoval aprobáciu telesnej výchovy a nemeckého jazyka na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Momentálne vyučuje na SOŠ v Tornali telesnú výchovu a nemecký jazyk. Je stále trénerom športovej chanbary, v ktorej dosiahol dvakrát titul majstra sveta a dvakrát titul majstrovstiev Európy a od roku 2019 je reprezentačným trénerom Slovenskej Asociácie Chanbara (SACHAN).

Na najväčších svetových súťažiach v športovej chanbare získal 15 medailí – majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy, svetové hry a európske hry.

20-krát získal titul majstra Slovenska, 6-krát vyhral majstrovstvá Poľska a 4-krát majstrovstvá Česka. V športovej chanbare získal dokopy na národnych a medzinárodných majstrovstvách rôznych krajín 35 titulov. Od roku 2016 je členom AŠZ, ktoré patria pod Okresné združenie telesnej kultúry v Rim. Sobote.

Vo voľnom čase sa venuje športovej streľbe, v ktorej rovnako získal niekoľko významných ocenení – dvakrát titul majstra Slovenska v brokovej streľbe IPSC, bol víťazom puškovej ligy a tiež trikrát titul majstra Maďarska. Od roku 2017 je v tomto športe medzinárodným rozhodcom IROA.


Zdroj foto: Tibor Figei

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross