No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Urológa nenavštevujú len muži, vyšetrenie nebolí. Zdravý životný štýl je dobrou prevenciou, tvrdí špecialista Mir Obaidullah

Mir Obaidullah. Foto: Archív M. O.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Navštevujú urológa iba muži? Je urologické vyšetrenie bolestivé? Čo všetko môže pozitívne i negatívne ovplyvniť zdravie obličiek, močovodov, prostaty, penisu či celého močového systému?

Nad týmito a mnohými ďalšími otázkami z oblasti urológie možno už aspoň raz v živote premýšľali mnohí z vás.

Portál Rimava.sk sa na tie najdôležitejšie rozhodol nájsť odpovede v rozhovore so špecialistom z Rimavskej Soboty – MUDr. Mirom Obaidullahom, MBA, MPH. 

Článok pokračuje pod reklamou.


Ste dlhoročný špecialista v odbore urológia. Odkedy pôsobíte v Rimavskej Sobote?

V Rimavskej Sobote pôsobím od roku 1992, pričom od roku 1997 mám urologickú ambulanciu, v ktorej poskytujeme kompletnú zdravotnú starostlivosť o pacientov – mužov, ženy a deti – s akútnym a chronickým ochorením uropoetického systému. Hovorím o ochorení obličiek, močovodov, močového mechúra, prostaty, penisu či semenníkov.

Zaoberáme sa aj diagnostikou a liečbou pohlavne prenosných ochorení a erektilnej dysfunkcie. Poskytujeme aj poradenstvo, vyšetrenie a liečbu inkontinencie moču u žien, poradenstvo v problémoch neplodnosti, diagnostiku a liečbu chronickej bolesti malej panvy, chronických zápalových ochorení a taktiež prevenciu, diagnostiku a liečbu nádorových ochorení močovo-pohlavného ústrojenstva mužov a močového systému u žien.

Súčasná doba prináša viacero negatívnych faktorov – sedavá práca, znečistené ovzdušie, nezdravé potraviny či málo pohybu. Tie sa často končia vážnymi zdravotnými komplikáciami. Existujú také aj v urológii?

Samozrejme. Faktory životného prostredia majú vplyv na celý organizmus, takže ani uropoetický trakt nie je výnimkou. Počnúc príjmom tekutín, cez druhy a kvalitu potravín, končiac spôsobom života (napríklad fajčenie) – všetko má pozitívny aj negatívny vplyv na vznik, vývoj a dôsledky urologických ochorení.

Napríklad, ak pijeme málo vody, máme málo pohybu, viac konzumujeme sladké nápoje, veľa solíme a máme radi živočíšne bielkoviny, tak je u nás vysoká pravdepodobnosť vzniku kameňov močových ciest a s tým súvisiace komplikácie.

Foto: Archív M. O.

Môže sa zdať, že urológia je určená len mužom, no nie je to tak. Prečo by urológa mali navštíviť aj ženy?

Bohužiaľ, niektorí si naozaj myslia, že urológia je určená len mužom. Nie to však pravda, potrebujú nás aj ženy.

Urológia, ako som hovoril vyššie, je o ochoreniach močového systému - obličiek, močovodov či močového mechúra. Choroby týchto orgánov, bohužiaľ, trápia aj nežnú časť populácie. Môžem povedať, že 50 percent našich pacientov tvoria práve ženy.

Pre zaujímavosť, zápaly močových ciest viac trápia ženy ako mužov do 60. roku života. Minimálne 60 percent žien aspoň raz za život dostane zápal močových ciest, nehovoriac o kameňoch močových ciest a neurogénnych poruchách močenia. Tie sú u žien veľmi časté, rovnako ako inkontinencia moču a, bohužiaľ, aj nádorové ochorenia.

Je návšteva urológa bolestivá alebo nepríjemná?

Nie, nie je. Ja urologickú ambulanciu navštevujem každý deň a nič ma nebolí. (smiech)

Urologické vyšetrenie spočíva v odobraní anamnézy, bežného fyzikálneho a sonografického vyšetrenia, vyšetrenia moču a odberu krvi. Samozrejme, sú aj nepríjemnejšie úkony, ale tie sa nerobia všetkým a pred začatím pacienta vždy dostatočne informujeme o rozsahu výkonu po každej stránke.

Aké možnosti diagnostiky a liečby urologických ochorení máme v Rimavskej Sobote ?

V meste sú dve neštátne urologické ambulancie – ambulancia pána MUDr. Tibora Durdjaka a moja – Miramed, s. r. o., v budove diagnostického centra. V mojej urologickej ambulancii poskytujem kompletnú diagnostiku urologických ochorení u mužov, žien a detí od prvého dňa života, takže sa zaoberáme aj detskou urológiou. Naše možnosti diagnostiky urologických ochorení sú veľmi slušné a porovnateľné aj s väčšími mestami na Slovensku.


NEVYNECHAJTE: Je zakladateľom zoskupenia Tisovské cencúle. S manželkou začali otužovať neplánovane, dnes je to pre nich pravidelná rutina


Pre zaujímavosť – výkony urodynamiky, uretrocystoskopie HD flexi videoureterocystoskopom s nahrávacím štúdiom alebo jednorazovým flexibilným ureterocystoskopom a diagnostiky nádorových ochorení močovo pohlavného ústrojenstva, vrátane transrektálnej punkčnej biopsie prostaty pod USG kontrolou, nie sú bežnou súčasťou ambulancií ani vo väčších mestách. Na tieto vyšetrenia k nám chodí dosť pacientov aj zo širokého okolia.

V súvislosti s urodynamickou jednotkou v mojej ambulancii sa venujeme aj neurogénnym poruchám močenia u mužov a žien a vykonávame aj operácie stresovej inkontinencie moču s pánom primárom MUDr. Balcom na gynekologickom oddelení nemocnice v Rimavskej Sobote. Čo sa týka ďalšej diagnostiky, spolupracujeme s RTG a biochemickým oddelením diagnostického centra a RTG oddelením rimavskosobotskej nemocnice.

Takže si dovolím tvrdiť, že veľká väčšina urologických pacientov sa rieši v rámci ambulantnej starostlivosti. Na vyššie pracoviská posielame minimum pacientov. Vtedy ide hlavne o urologické operácie alebo napríklad pre v Rimavskej Sobote nedostupné vyšetrenia (scintigrafia a PET CT).

Článok pokračuje pod reklamou.


Čo by mal človek robiť, aby sa vyhol bežným urologickým problémom? Aké sú vaše rady a odporúčania?

No, tých rád je dosť. Základom je piť dostatok tekutín a nezabúdať, že farba moču je odrazom nášho pitného režimu. Ďalej treba dodržiavať dostatok pohybu, racionálne stravovanie a bojovať s obezitou a fajčením.

Nezabudnite ani na preventívne vyšetrenia, ktoré vám vedia pomôcť oveľa viac, ako si viete predstaviť. Hlavne sa treba usmievať, lebo bez úsmevu ostatných nemá ani zdravý človek, najmä v tých ťažších časoch, radosť zo zdravia.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross