No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Video-Mont Blanc: Najvyšší vrchol Európy zdolali viacerí vysokohorskí turisti z okresu

24. januára 2021 | | |  | 

V okrese Rimavská Sobota máme viacero milovníkov náročných turistických či horolezeckých výziev, ktorí neodolali ani najvyššiemu vrchu Álp a zároveň Európy.

K naplneniu tohto nie bežného cieľa sa v uplynulých rokoch odhodlalo viacero vysokohorských turistov, ktorí Mont Blanc 4 810 m n. m. aj pokorili. Nie všetkým ale táto možnosť bola umožnená, či už kvôli počasiu alebo potrebnej náročnej aklimatizácii. Bohatý zoznam ľudí, ktorí sa na vrchol dostali, tvorí napríklad Michal Gembický, Roman Štepaník, Rudolf Pivarník, Viktor Andó či v roku 1992 turisti z KST Rimavská Sobota Zoltán Borbáš, Miloš Chovan. Štefan Tóth, ktorý je v súčasnosti predsedom rimavskosobotského klubu turistov bol na tomto štíte v roku 2000 spolu s dcérou Silviou a Jánom Kučerom. Na Mont Blancu bola podľa jeho slov aj Kvetka Pocsaiová, ešte za slobodna Večereková.

Článok pokračuje pod reklamouZ partie Hrachovčanov ešte v roku 2004 na spomínaný vrchol vystúpili: Milan Godor, Robert Zachar, Marian Kortiš, Vladimír Trnavský. Tento výstup bol podľa nich skúškou odvahy a priateľstva. Okrem toho, že spoznali sami seba a siahli na dno svojich možností, museli sa vedieť spoľahnúť aj na ostatných. Ich partiu po úspešnom výstupe na Mont Blanc vítali v Hrachove ohňostrojom a mali k nemu aj besedu. Ich zážitok z expedície zachytil na video Robert Zachar, ktorý video aj nahovoril. "Bolo to ešte v dobe, kedy technika predstavovala skoro polovicu batohu a baterky bolo treba hriať na tele," priblížil s úsmevom pre Rimava.sk Zachar. Ako sa im darilo, aké mali pocity a zážitky z jedného z najlákavejších štítov Európy, sa dozviete vo videu, ktoré nám poskytli.

Doplnené 25. januára o 9:50 hod.
Medzi ľudí, ktorí viackrát pokorili Mont Blanc rozhodne patrí aj Peter Matala z Rimavskej Soboty. Na vrchole stál v rokoch 2016 a 2018, kedy tam bol aj s Lukášom Ľuptákom z Jánošíkov. V roku 2017 sa mu výstup na samotný vrchol podľa jeho slov kvôli počasiu nepodarilo. Neodradilo ho to však a plánuje ďalšie tisícovky.

Trénovali v Tatrách a chceli vyššie

Medzi poslednými, ktorí od Rimavskej Soboty dosiahli tento lákavý vrchol na francúzsko - talianskej hranici v Savojských Alpách ešte v roku 2016, bol 40-ročný Roland Tóth a 39-ročný Gábor Varga. Ako pre Rimava.sk Varga uviedol, obidvaja prešli väčšiu časť Vysokých Tatier, a preto sa chystali vyššie. Podľa jeho slov bol výstup náročný hlavne na záťaž organizmu a pokusy o výstup boli aj po nich, no čo vie, tak neboli úspešné.

"Nikto nevie dopredu, kto ešte nebol v takýchto výškach, že ako bude reagovať jeho organizmus," spomenul Varga, niekdajší šéf skautov z rimavskosobotskej skupiny - 4. skautský zbor Istvána Hatvaniho.
Cestou si museli dávať pozor na veľký vietor. "Dalo sa však ešte ísť, no bolo si treba dávať pozor, lebo keď prišiel nával vetra, tak sa bolo treba držať cepinou a nehýbať sa. Až keď to prešlo, tak sa mohlo pokračovať," spomenul Varga. Prekvapujúca podľa neho bola skúsenosť, že keď bol zvyknutý šliapať v nižších polohách, tak v týchto výškach prišla niekoľkokrát "stopka".

Jesť im veľmi nechutilo, veľa pili

"Tu sme išli a zrazu si nedostal kyslík, musel si sa zastaviť, dať dole šatku a všetko. Mal si na háku, či fúka vietor, alebo nie, lebo si nevedel dýchať. Organizmus jednoznačne pýtal viacej vzduchu," zdôraznil Varga. Vo vyšších nadmorských výškach je potrebná aklimatizácia, bolí však hlava. V hoteli Gutier preto veľa oddychovali, jesť im veľmi nechutilo, ale museli piť veľa vody, za ktorú sa však v týchto podmienkach platí. Vtedy to bolo asi 6 eur za liter a tretinkové pivo vyšlo na 6,50 eur. Na ceste za vrcholom Mont Blancu bývali aj v stanoch pri Tete-Rousse.

Keď vyšli na vrchol, bolo jasno a dosť fúkalo. "Mali sme šťastie, že hora dovolila, aby sme sa tam dostali na čas. Lebo my sa rozhodujeme, ale hora dovoľuje, či pôjdeme, alebo nie. Zatiaľ nám to vždy vydalo podľa plánov," povedal Varga, ktorý má spolu s Tóthom za sebou aj výstup na najvyšší štít v Rakúsku Grossglockner 3 798 m n. m a predminulý rok boli na najvyššom štíte Švédska Kebnekaise 2 104 m n. m. Napĺňa si tak zbierku najvyšších vrcholov Európy. Najväčšou výzvou zatiaľ pre neho je aktuálne Elbrus, najvyšší vrch Kaukazu, Ruska 5 642 m n. m.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív Gábor Varga

VIDEO: Pohyb je obmedzený na okresy. Kam však za turistikou v okolí Rimavskej Soboty? - Rimava.sk - správy - Rimavská Sobota a okolie


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross