No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO/ MITROVANIE: Valasi a bačovia sa zúčtovali s gazdom na salaši. Novinkou bol večerný fakľový sprievod

mitrovanieNa Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach v okrese Rimavská Sobota ukončili pastieri ovčiarsku sezónu prácou. V sobotu, 24. októbra, sa však aj hodovalo pri, oku lahodiacich a žalúdku chutiacich, špecialitách z baranieho mäsa. Svoje sily ale hlavne pevné varešky si zmeralo niekoľko družstiev, ktoré pripravovali baranie perkelty podľa svojich receptúr. Tento rok opäť prvenstvo získalo družstvo Kokavská ambasáda.

O dobrú náladu viac ako 2 tisíc náštevníkov sa postarali aj folklóristi, ktorí svojim vystúpením na pódiu zaujali každého. Sobotňajšiu príjemnú atmosféru na mitrovaní umocnilo aj slnečné počasie, ktoré si pochvaľovali nielen návštevníci ale hlavne organizátori.

Ako pre Rimava.sk uviedla Stanislava Zvarová metodička pre folklór GMOS Rimavská Sobota, dobrovoľníčka a členka MAS Malohont bola veľmi šťastná, že vyšlo počasie. „Bol to veľký bonus,“ dodala.

V poradí už štvrtom mitrovaní sa podľa jej slov prezentovali ovčiarstvo, ovečky, prácu valachov, bačov, výrobu ovčej vlny, spracovanie mlieka, výrobu syrov a návštevníci mali možnosť ochutnať, vidieť, vyskúšať a zažiť život pastierov, a to všetko za sprievodu gájd, píšťal či trombít.

Na prvom mieste v súťaži sa umiestnila Kokavská ambasáda Zvolen, ktorá pripravovala z baraniny živánsku. Baraní pilaf súťažného družstva ZRPŠ obsadil druhé miesto a na treťom sa umiestnilo súťažné družstvo Mikroregión Rimava Rimavica s klasickým baraním perkeltom.
„Okrem toho sa tu prezentovalo množstvo folklórnych kolektívov, sólistov, inštrumentalistov, ktorí hrajú na pastierske signálne hudobné nástroje nielen z nášho regiónu, ale z celého Slovenska ako Púchovskej doliny, Brusna, Chrenovca, Podpoľania,“ priblížila Zvarová, podľa ktorej si tento rok pripravili aj novinku. „Po prvýkrát sme zrealizovali večerný fakľový sprievod. Ide o odpočet valachov a bačov svojmu salašnému gazdovi,“ povedala. Ako podotkla mitrovanie bol hlavne sviatok valachov, je to záver sezóny kedy odovzdávali gazdovi stádo a museli robiť zúčtovanie, koľko odchovali, koľko zarezali, koľko mlieka nadojili, syra vyrobili a vlny nastrihali. „Na záver gazda poďakoval ak bol spokojný a povedal, či budú mať možnosť u neho robiť ďalej, či si získali dôveru a pozval ich na hodovanie,“ opísala Zvarová.

Podľa Zvarovej sa snažili využiť každý kút vynoveného areálu. „A všetko to, čo tu rodina Keľová vybudovala,“ dodala.

A ako by zhodnotila v poradí už štvrté mitrovanie na Salaši pod Maginhradom? „Som spokojná, teší ma, že je dosť dobrovoľníkov, ktorým naozaj patrí veľká vďaka. Samotné organizácie by to nezvládli. Je tu súhra ľudí, ktorí majú vzťah k tomuto podujatiu, k regiónu a chcú ho čo najlepšie prezentovať aby ľudia mohli niečo zažívať,“ povedala na záver Zvarová, podľa ktorej sú stále ľudia, ktorí sa chcú odovzdávať druhým bez toho, aby boli finančne ohodnotení.

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross