No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za lacný peniaz bola zelenina dostupná širokej verejnosti. Záhradníci z Bulharska ale museli R. Sobotu opustiť

Ako sa v dobovej tlači uvádzalo, tak v Rimavskej Sobote a okolí, sa nik do roboty nehrnul. Pokiaľ bol niekto chatrnejšie oblečený a takýto jedinec dostal ponuku zarobiť si nejaké peniažky či už pri nakálaní dreva či porýľovaní záhrady, tak mal dotyčný po ruke dostatok argumentov, prečo tú prácu neprijať.

Buď to drevo na kálanie bolo veľmi hrčavé alebo zem na rýľovanie príliš tvrdá, proste sa hľadali dôvody, aby sa robiť nemuselo.

Článok pokračuje pod reklamou


No a keď sa predsa len našiel niekto ochotný ísť pracovať, tak spravidla išlo o človeka, čo si potreboval hrdlo spláchnuť alkoholom a aspoň dvakrát denne. Najlepšie sa robilo ak bolo toho alkoholu radšej viac ako menej. Písalo sa tiež, že v našom meste preto išla celkovo práca tak pomaly, lebo alkohol ničil ľudí a tí potom nemali potrebnú výdrž a netlačili sa ani do pravidelného zamestnania.

Práca v záhradníctve si vyžadovala vytrvalosť a pracovné nasadenie od jari až do jesene. Semiačka vysadiť a o zídené priesady sa treba aj postarať. Táto práca by bola dobre platenou, veď bulharskí záhradníci každý jeden rok posielali domov tisíce a tisíce korún a pritom si ešte museli platiť nájom za polia.

Padali úvahy aj o tom, že pokiaľ sa tejto príležitosti nik z miestnych nechytí, tak do mesta bude treba priniesť ľudí z Dolnej zeme, ktorí sa záhradkárstvu rozumejú. Veď odtiaľ šli do ďalších častí krajiny vagóny cibule, šalátu, uhoriek, či inej zeleniny.

Článok pokračuje pod reklamou


Po skončení prvej svetovej vojny sa do Rimavskej Soboty vrátila časť bulharských záhradníkov a na tržnici sa opäť objavili ich produkty. Z týchto záhradníkov sa vytvárala nová kolónia a v jej čele bol Ivan Angelov Bočev, ktorý počas vojnových udalostí získal v armáde hodnosť nadporučíka.

Koncom leta roku 1924 sa vybral v obchodnej záležitosti do Lučenca a to bolo naposledy, kedy ho krajania videli živého. Jeho mŕtvola bola nájdená vedľa mestského smetiska v Rimavskej Sobote.

Zdroje:
Gömör – Kishont zo dňa 9. 3. 1913
Prágai Magyar Hírlap zo dňa 14. 9. 1924

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross