GEMER - Počuli ste už o brdárstve? Týmto starým remeslom sa najintenzívnejšie zaoberali práve na Gemeri. Dedilo sa zväčša z otca na syna. V 60. rokoch 20. storočia žilo na Gemeri okolo 130 brdárov, no brdá vyrábali len niektorí. Viac o tomto remesle nám povedali pracovníci Oddelenia regionálneho rozvoja MsÚ Revúca – TIC.
Spracovanie problematiky brdárstva bolo a je aktuálne pre poznanie tradičného spôsobu života a kultúry ľudu v západnom Gemeri. Potulný život brdárov, stretnutie s mnohými ľuďmi aj v oblastiach vzdialených od domova obohatil ich životné skúsenosti, rozšíril znalosti a rozvinul ich rozprávačské schopnosti.
Článok pokračuje pod reklamou
Brdo je prastarý tkáčsky nástroj, súčiastka krosien, ktorým tkáčky prirážali útkovú niť k už natkanému plátnu. Vyvinulo sa z paličky, doštičky v tvare pravítka do konečnej podoby dvojitého rámu s mriežkou, ktorú tvorili drevené, trstené a neskoršie kovové zubce z mosadze alebo ocele. Ako brdo slúži na úzke plátno aj dnes hrebeň alebo vidlička.
Brdárstvo bolo známe v ľudovom prostredí v 16. až 17. storočí, patrilo čiastočne do domácej výroby a sčasti do vandrovníckych zamestnaní, ako je podomový obchod, priekupníctvo na území Slovenska i mimo neho. Jeden brdár stačil zásobovať drevenými a trstenými brdami vyše tisíc tkáčok v širokej oblasti, putoval peši 1-2 mesiace a prešiel 200-300 kilometrov. Brdá s trstenými a drevenými zubcami používali v tkáčskej veľkovýrobe až do konca 18. storočia.
Článok pokračuje pod reklamou
Výroba brda sa na Slovensku lokalizuje na územie Gemera a vyrábali ich podomácky ešte aj začiatkom 20. storočia. Brdárstvom sa zaoberala časť obyvateľov obcí Drienčany, Budikovany, Ostrany, Hostišovce, Pápča, Teplý Vrch, Španie Pole. Zrejme iba v malom rozsahu sa pre miestne potreby vyrábali brdá aj inde na Slovensku.
Dospelý človek, ktorý vedel narábať s drevom a strúhať, potreboval asi dva týždne na nacvičenie viazania brda. Ale na zručné zvládnutie všetkých pracovných úkonov bola potrebná mnohoročná skúsenosť. Brdárske umenie sa odovzdávalo iba najbližším príbuzným.