No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zabudnuté remeslo na Gemeri: Počuli ste o brdárstve? Najčastejšie prechádzalo z otca na syna

13. marca 2022 | | |  | |

GEMER - Počuli ste už o brdárstve? Týmto starým remeslom sa najintenzívnejšie zaoberali práve na Gemeri. Dedilo sa zväčša z otca na syna. V 60. rokoch 20. storočia žilo na Gemeri okolo 130 brdárov, no brdá vyrábali len niektorí. Viac o tomto remesle nám povedali pracovníci Oddelenia regionálneho rozvoja MsÚ Revúca – TIC.

Spracovanie problematiky brdárstva bolo a je aktuálne pre poznanie tradičného spôsobu života a kultúry ľudu v západnom Gemeri. Potulný život brdárov, stretnutie s mnohými ľuďmi aj v oblastiach vzdialených od domova obohatil ich životné skúsenosti, rozšíril znalosti a rozvinul ich rozprávačské schopnosti.

Článok pokračuje pod reklamou


Brdo je prastarý tkáčsky nástroj, súčiastka krosien, ktorým tkáčky prirážali útkovú niť k už natkanému plátnu. Vyvinulo sa z paličky, doštičky v tvare pravítka do konečnej podoby dvojitého rámu s mriežkou, ktorú tvorili drevené, trstené a neskoršie kovové zubce z mosadze alebo ocele. Ako brdo slúži na úzke plátno aj dnes hrebeň alebo vidlička.

Brdárstvo bolo známe v ľudovom prostredí v 16. až 17. storočí, patrilo čiastočne do domácej výroby a sčasti do vandrovníckych zamestnaní, ako je podomový obchod, priekupníctvo na území Slovenska i mimo neho. Jeden brdár stačil zásobovať drevenými a trstenými brdami vyše tisíc tkáčok v širokej oblasti, putoval peši 1-2 mesiace a prešiel 200-300 kilometrov. Brdá s trstenými a drevenými zubcami používali v tkáčskej veľkovýrobe až do konca 18. storočia.  

Článok pokračuje pod reklamou


Výroba brda sa na Slovensku lokalizuje na územie Gemera a vyrábali ich podomácky ešte aj začiatkom 20. storočia. Brdárstvom sa zaoberala časť obyvateľov obcí Drienčany, Budikovany, Ostrany, Hostišovce, Pápča, Teplý Vrch, Španie Pole. Zrejme iba v malom rozsahu sa pre miestne potreby vyrábali brdá aj inde na Slovensku.

Dospelý človek, ktorý vedel narábať s drevom a strúhať, potreboval asi dva týždne na nacvičenie viazania brda. Ale na zručné zvládnutie všetkých pracovných úkonov bola potrebná mnohoročná skúsenosť. Brdárske umenie sa odovzdávalo iba najbližším príbuzným.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross