No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Žobral v našom okrese pravnuk amerického prezidenta?

12. februára 2022 | | |  | 
Prvý americký prezident George Washington. Foto ilustračné. Zdroj: wikipedia.org

Na túto otázku sa už dnes asi odpoveď nedá nájsť, ale svojho času bola doslova výbušnou správou v mnohých novinách a nielen u nás. Celý príbeh zahalený rúškom tajomstva sa skončil v obci Figa dňa 1. 7. 1935.

Približne v rokoch 1927 až 1928 sa objavil v Gemerskej župe neznámy muž vo veku asi 70 rokov, o ktorom nikto nič nevedel. Najviac sa zdržiaval v okolí Bátky a Figy a v tej obci si napokon postavil aj provizórnu chatrč. Nik netušil, odkiaľ prišiel a ani ako sa volá.

Článok pokračuje pod reklamou


Začali ho volať Weiszom, on sa však proti tomuto pomenovaniu vždy ohradil a tvrdil, že nie je židom, ale potomkom veľkého amerického prezidenta. Ľudia sa mu smiali a považovali ho za duševne vyšinutého. Pretĺkal sa, ako sa dalo a živil sa tiež plátaním šatstva. Napokon ho obyvatelia spomenutých obcí mali aj celkom radi, lebo im za chatrnú odmenu opravoval šatstvo.

1. 7. 1935 prišiel vo Fige do domu roľníka Štefana Tótha, aby si zarobil nejaké peniažky. Náhle však padol k zemi, ranila ho mŕtvica a on na mieste zomrel. K mŕtvole boli privolaní četníci a tí pri prehliadke tela našli v jeho vreckách 1 514 korún, niektoré zdroje uvádzajú aj väčšie množstvo dolárových bankoviek a rôznu korešpondenciu so zaoceánskymi paroplavebnými spoločnosťami.

Nájdené doklady preukazovali, že starý žobrák sa v skutočnosti volal George Washington. Na spodnej bielizni mal vyšité monogramy G. W. Počas výsluchov obyvateľov, ktorí ho ako tak poznali, vysvitlo, že ovládal sedem jazykov a strojil sa na cestu do Ameriky za svojimi príbuznými po prvom veľkom prezidentovi. Četníctvo po jeho totožnosti začalo pátrať, už aj z toho dôvodu, aby zanechané úspory mohli na príslušné miesto odovzdať.

Pokračovanie príbehu sa doposiaľ nepodarilo v archívoch nájsť, a tak sa aspoň zatiaľ nedozvieme, kto bol tým záhadným žobrákom.

Zdroje:
Gemer – Malohont zo dňa 13. 7. 1935
Pesti Napló zo dňa 27. 7. 1935
Budapesti Hírlap zo dňa 24. 7. 1935
Národní Listy zo dňa 13. 7. 1935
Erdélyi Lapok zo dňa 24. 7. 1935
Kis Ujság zo dňa 10. 7. 1935

Autor: Vladimír Gondáš


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross