No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V R. Sobote aj tento rok zorganizovali jedinečnú akciu na bicykloch

9. júla 2020 | |  | 

V Rimavskej Sobote už po druhýkrát zorganizovali jedinečnú cykloakciu. Priaznivci využívania jednoprevodových bicyklov, na ktorých sa v minulosti bežne jazdilo, sa vybrali do Poltára. Podmienkou bol spomínaný jednoprevodový bicykel, nadšenie a k tomu prislúchajúce štýlové oblečenie. Z techniky ani tento rok nechýbal bicykel švajčiarskej armády z roku 1945, či staré liberty alebo ukrajina. Na štarte bol tento rok ešte starší bicykel, ktorý tu zanechala pri ústupe nemecká armáda. Novinkou bola aj vlastnoručne pozváraná trojkolka z dielne Juraja Kepku, ktorý s ďalšími špeciálmi vyprevadili "pelotón" až po Antalku.

Článok pokračuje pod reklamouPreteku dal zelenú štartovacou pištoľou otec Petra Sagana. Samotných súťažiacich na Tour de Poltar bolo 15, do cieľa regulérne dorazilo deväť. „Vyprevádzať nás však došiel neupresnený väčší počet štýlovo oblečených fanúšikov na rôznych bicykloch. Napríklad náš seriálový poslanec Kokos v monterkách, všetci pod zášitou Juraja Kepku. Tí sa však na Antalke otočili a vrátili sa domov," spomenul jeden z organizátorov Rastislav Maňovský.

Ako pre Rimava.sk ďalej spomenul, túto akciu s Jánom Rešetárom vymysleli ako recesiu a zároveň oslavu fenomenálnej Tour de France. A keďže chceli tento rok pritvrdiť a skutočne prilákať len šialencov všetkéhoschopných, umožnili účasť len pre jednoprevodové bicykle. Podľa jeho slov nechcú z toho robiť tuctovú akciu, akých sa organizuje po Slovensku (vdaka Bohu!) čoraz viac. "Ale nech to je niečo, čo odlíši náš región," podotkol Maňovský.

V máji už zorganizovali na počesť Giro d'Italia práve Giro di Buzitka, ktorá takisto zožala medzi účastníkmi obrovský úspech. „A to napriek chladnejšiemu počasiu a dokonca miernemu dažďu v úvode," poznamenal. Ako Maňovský avizuje, tento rok síce uvažujú ešte nad jednou akciou s názvom "Paríš-rúbeš", ale je to hudba budúcnosti. „Navyše by mala byť koncipovaná ako vytrvalostný pretek po rôznych povrchoch, takže skôr pôjde o to, či vôbec niekto po plánovanej trase dorazí do cieľa," hovorí a dodáva, že to, pravdepodobne, nebude pre širokú verejnosť. „Napríklad uvažujeme nad klauzulou, že pretek bude v prípade priaznivého počasia zrušený. Ano, odštartujeme len pokiaľ bude pršať, bude blato, alebo bude aspoň poriadne fúkať," vysvetlil.

Ducha akcie podľa Maňovského odráža aj obežník, ktorý si začali robiť pri každej takejto akcii. „Okrem toho, že si takto závbavnou formou zosumarizujeme priebeh a zaknihujeme fakty, mal by vystihovať ducha akcie. Ducha ako pripomienku čias, keď pretekári ako bežní ľudia pili pivo, jedli klobásu s cibuľou a podávali občas nadľudské výkony prihliadnuc na biednu techniku, ktorou disponovali." A samozrejme, tá hatlaninka je zmesou miestnych nárečí, čomu sa potešia Drienčanci rovnako ako Sušanci.

Zdroj: Rimava.sk

Priekopníci jednoprevodových bicyklov zorganizovali miestnu tour do Poltára

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross