No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako vyzerá vesmír očami detí? Priblíži to výstava s viac ako tristo dielami žiakov

Vesmír očami detí. To je názov tradičnej súťažnej prehliadky detskej výtvarnej tvorby, ktorá sa venuje tematike vesmíru. To ako ho vidia deti materských, základných i základných umeleckých škôl priblíži vernisáž výstavy v piatok, 9. marca o 14:30 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde prvé tri miesta každej kategórie budú ocenené. Výstavu pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote s organizačnou súčasťou KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom.

„Do výtvarnej súťaže sa zapojili aj tento rok žiaci materských, základných a základných umeleckých škôl z okresu Rimavská Sobota. Na výzvu zareagovalo celkovo 23 škôl, ktoré zaslali spolu 302 prác. Len pre ilustráciu, v roku 2015 to bolo 200 a v roku 2016 ich bolo 265,“ uviedla Elena Lindisová, KV-referentka a lektorka Gemersko-malohontského múzea. Ako doplnila, počet zapojených škôl sa tiež každoročne mení, v spomenutom roku 2016 bolo prác menej, ale o niečo viac škôl. Podľa jej slov tak ukazovateľom záujmu o túto tému nie je štatistika, ale len talenty a chuť niečo vesmírne nakresliť.

Tento rok najviac prác v kategórii materské školy zapojila MŠ Nábrežie Rimavy z Hnúšte (10), v kategórii základné školy sú to školy: ZŠ Rimavská Baňa, ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa a ZŠ Tisovec, ktoré poslali po 20 prác. V kategórii základné umelecké školy najviac prác prihlásila do súťaže ZUŠ Rimavská Sobota, a to až 38. Ako ďalej Lindisová poznamenala, porota sa zišla 23. februára v zložení: predsedkyňa poroty Daniela Páneková, členovia Nikoleta Gečeová a Pavol Rapavý. Porota v každej z piatich vyhlásených kategórií vybrala päť postupujúcich prác do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. „Teda v Hurbanove bude okres Rimavská Sobota reprezentovať celkovo 25 prác,“ dodala Lindisová.

Pred tým si však všetky práce budete môcť pozrieť na výstave v Gemersko-malohontskom múzeu. Výstava potrvá do 30. apríla. Ako však lektorka avizuje, v mesiaci apríl si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu už len bez postupujúcich prác, ktoré budú premiestnené do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase od 8:00 do 16:00 hod., od 1. apríla aj počas víkendov od 9:00 do 17:00 hod.

Komplexné umiestnenie v jednotlivých kategóriách, spolu s menami autorov jednotlivých ocenených prác je k dispozícii na výstave i na stránkach Hvezdárne www.astrors.sk.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross