No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ : Na Kokave padal ľadovec, na aký si nespomínajú najstarší obyvatelia

30. mája 2017 |  | 

V Kokave nad Rimavicou, Šoltýske a okolitých obciach napadol dnes popoludní sneh a ľadovec. Kopce, na ktorých vyrastá májová tráva sú teda biele, cesta je ťažko prejazdná. Podľa našich informácií je miestami viac ako desať centimetrová vrstva snehu a ľadu a teplota v priebehu dňa klesla aj o 20 stupňov Celzia. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Šoltýska Marian Habovčík, podľa niektorých osemdesiatnikov takéto niečo v živote ešte nevideli.

„Ľadovec padal približne polhodinu,“ povedal starosta a dodal, že podľa sprostredkovaných informácií je v celej obci približne trojcentimetrová vrstva ľadovca. „Niektorým ľuďom zaplavilo pivnice,“ informoval Habovčík a dodal, že ide o prvotné informácie ale predpokladá aj škody.  V rekreačnej oblasti Kokava Línia je biely aj lyžiarsky svah.

Doplnené o 21:00

Podľa Jána Chromeka, starostu obce Kokava nad Rimavicou, je situácia zlá. „Zo strany od obce Utekáč je to ešte ako tak kultivované a mierne, ale smer od Kokavy smerom na Šoltýsku je to strašné,“ povedal starosta, ktorý vyrozumel už aj pracovníkov Povodia Slaná a cestárov. Ako dodal, v časti Lipové potrhalo mosty a na cestách sú pováľané stromy.

Meteorológovia avizovali v regióne ojedinele búrky s krúpami. S nimi mali byť spojené aj krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 20 m/s (65 - 70 km/h). „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ avizoval Slovenský hydrometeorologický ústav.

Pred búrkami SHMÚ varuje podobne aj v stredu, od poludnia až do 21:00 hodiny.

V okrese Poltár bola vyhlásená hydrologická výstraha 3. stupňa. Podľa SHMÚ ide o jav, ktorý svojou intenzitou vážne ohrozuje aktivity človeka a môže spôsobiť škody veľkého rozsahu. Vyskytuje sa veľmi zriedkavo. V okolitých okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Detva bol vyhlásený druhý stupeň.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross