No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Druhé kolo medzi Maňkom a Kotlebom. Za poslancov z okresu Juhász, Mináč, Rigó, Auxt, Bagačka a Šimko

volby-bbsk 2013Spomedzi kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) získal vo voľbách najviac hlasov doterajší župan Vladimír Maňka (Smer-SD, KDH, SMK, SMS, HZDS, HZD, Strana zelených). Podľa neoficiálnych výsledkov ho volilo 60 960 obyvateľov kraja, čo predstavuje 49,47 percent platných hlasov. Len pár chýbajúcich desatín percenta tak rozhodlo o tom, že sa do 14 dní uskutoční aj druhé kolo volieb. Maňka sa v ňom stretne s Marianom Kotlebom (ĽSNS), ktorému vyjadrilo podporu 26 251 voličov, teda 21,30 percent.

Na treťom mieste skončil Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS, Most-Híd, SaS), za župana ho volilo 18 571 voličov, čo je 15,07 percent platných hlasov.
Za ním nasleduje Karol Konárik (SNS), Ondrej Binder (nezávislý) Ladislav Fízik (ASV), Andrea Jenčíková (Nový parlament), Emil Samko (KĽS), Jaroslav Sekerka (KSS), Pavel Chovanec (Úsvit) a Jozef Sásik (SĽS). Všetci títo kandidáti majú menej ako 5 percentný podiel platných hlasov.

K volebným urnám prišlo 24.59 percent zo všetkých oprávnených voličov.

Ani pred štyrmi rokmi nezískal žiadny z kandidátov na predsedu BBSK nadpolovičnú väčšinu hlasov a tiež sa rozhodovalo až v druhom kole volieb, medzi Vladimírom Maňkom a Jozefom Mikušom.

Maňku Kotlebov postup do druhého kola šokoval

Maňka by bol s výsledkom spokojný, keby do druhého kola nepostúpil s Marianom Kotlebom (Ľudová strana Naše Slovensko). „Šok je, kto je na druhom mieste. Musíme bojovať proti tomu, aby na Slovensku prekvital extrémizmus. Dnes je kríza a vysoká nezamestnanosť v Európe a aj v iných krajinách ide extrémizmus dopredu. Musíme robiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili. Najlepšia cesta je bojovať proti tomu lepšou ekonomickou situáciou,“ uviedol Maňka. Podotkol, že z politickej strany Adolfa Hitlera sa najprv všetci smiali, a kým si uvedomili vážnosť situácie, bolo už neskoro.

Marian Kotleba svoj úspech pripisuje tomu, že ľudia začínajú otvárať oči a majú dosť tých, ktorí Slovenskú republiku dostali do tých problémov, v ktorých je. „Stali sme sa lídrami pravice v Banskobystrickom kraji a v druhom kole si trúfame na víťazstvo,“ povedal pre agentúru SITA Kotleba.

Novými poslancami primátor Šimko a viceprimátor Rigó

Podľa neoficiálnych výsledkov bude Rimavskosobotský okres v krajskom parlamente zastupovať lekár Peter Juhász (SMK), primátor Tisovca Peter Mináč (SMER-SD, KDH), strojný inžinier a zároveň rimavskosobotský viceprimátor Ladislav Rigó (SMK), podnikateľ František Auxt (SMK), primátor Hnúšte Michal Bagačka (SMER-SD, KDH) a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko (nezávislý). Šimko a Rigó tak v župnom parlamente nahradia Pavla Struhára a Zoltána Bána, ktorým tentokrát počet získaných hlasov stačil len na 7. a 8. miesto.
vysledky-poslancivysledky župných volieb BBSK poslanci 2013

 

župani

Zdroj: Rimava.sk (spracované podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR), SITA

 

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross