No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: K rozpočtu sa krajskí poslanci vrátia o dva týždne

poslanci bbsk rimavska sobotaO budúcoročnom rozpočte Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý mal byť hlavným bodom piatkového zasadnutia krajského zastupiteľstva, budú poslanci rokovať v druhej polovici decembra. Na návrh poslanca a predsedu komisie financií a správy majetku Jaroslava Demiana bol rozpočet stiahnutý z rokovania výjazdového zasadnutia, ktoré sa konalo v Rimavskej Sobote. Na konci zasadnutia sa potom s predsedom BBSK Marianom Kotlebom poslanci dohodli, že na 19. decembra zvolá ďalšie zasadnutie, kde sa bude rozpočet schvaľovať, aby župa nezačínala rok rozpočtovým provizóriom.

Demian svoj návrh zdôvodnil tým, že predložený návrh rozpočtu nie je prorastový, je v ňom málo investičných projektov a treba o ňom ešte diskutovať. „Ak sme v roku 2014 mali v registri investícií zhruba 120 projektov, na rok 2015 ich je navrhnutých len 56. Upozornil som aj na to, že sa mi zdajú podhodnotené daňové príjmy a je potrebné diskutovať o veľa položkách, ktoré nie sú zdôvodnené,“ uviedol pre médiá Demian. Ako príklad uviedol navrhované zvýšenie výdavkov na právne služby z 30- na 200-tisíc eur. Na dnešnom zasadnutí podľa neho nebol dostatočný priestor na diskusiu o rozpočte a jeho prípadných zmenách. „Rozpočet je predložený ako vyrovnaný, preto, ak chceme presúvať prostriedky, musíme povedať odkiaľ zobrať a kam pridať. Na dnešnom zasadnutí pri tomto programe na takúto diskusiu nie je priestor. Treba vytvoriť väčší priestor na diskusiu,“ uviedol Demian.

Predseda BBSK Kotleba po zasadnutí reagoval, že stiahnutie rozpočtu z programu očakával, lebo nie je naivný, aby si myslel, že ho poslanci hladko schvália. „Ale je to škoda, najmä preto, že sme tu v Rimavskej Sobote konečne chceli pohnúť s tou cyklocestičkou, o ktorej sa tak dlho rozprávalo, ale som úprimne presvedčený, že po 19. decembri by sme rozpočet mohli mať,“ uviedol Kotleba. Na Demianovu výhradu nedostatku investičných projektov uviedol, že je lepšie mať v rozpočte menej projektov, ktoré sa zrealizujú, než množstvo projektov, z ktorých mnohé nebude župa schopná reálne uskutočniť. Nárast výdavkov na právne služby je podľa neho dôsledkom toho, že v tohtoročnom rozpočte boli poddimenzované. „My sme v rozpočte nemali projektované pre prípad, že by sme prehrali spory a museli platiť. A ani možnosť všetkých súdnych poplatkov,“ uviedol Kotleba.

Podľa predloženého návrhu by mal Banskobystrický samosprávny kraj na budúci rok hospodáriť vyrovnane, s príjmami a výdavkami na úrovni 146,8 milióna eur, pri bežných príjmoch takmer 140 miliónov eur a kapitálových príjmoch takmer 6,7 milióna eur. Z prebytku bežného rozpočtu na úrovni takmer 7,8 milióna eur sa má kryť 3,65-miliónový schodok kapitálového rozpočtu a vyše 4,1-miliónový schodok finančných operácií.

Zdroj: SITA

Súvisiace články:
BBSK: Poslanca Petra Mináča nahradí v krajskom parlamente Pavel Struhár
BBSK: Krajskí poslanci posielajú župana Kotlebu do Národnej rady SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross