No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Kotleba tvrdí, že eurogranty pre domovy nemôže podpísať

13. októbra 2014 |  | | | | |

bbskZmluvy o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov z eurofondov na dva projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb (DSS), na ktoré má Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) už schválenú podporu do 4,5 milióna eur, nemôže predseda kraja Marian Kotleba podľa vlastných slov podpísať. Podľa neho v rozpočte kraja nie sú na spolufinancovanie týchto projektov vyčlenené žiadne zdroje. Uviedol to v piatok na tlačovej besede s tým, že vyše 200-tisíc eur, ktoré na spolufinancovanie projektov poslanci BBSK v pôvodne schválenom rozpočte vyčlenili, presunuli koncom mája zmenou rozpočtu do programu kultúra. Tvrdí, že ak by napriek tomu zmluvy podpísal, porušil by zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. „Subjekt verejnej správy nie je oprávnený zaväzovať sa v bežnom rozpočtovom roku na také úhrady, ktoré nemá zabezpečené v rozpočte na bežný rozpočtový rok a ktoré zaťažujú nasledujúce rozpočtové roky pre nedostatok zdrojov v bežnom rozpočtovom roku,“ citoval z paragrafu 19 zákona, ktorý by podpisom zmlúv podľa svojho názoru porušil.

Na projekty deinštitucionalizácie DSS v Lučenci a Ladomerskej Vieske (okres Žiar nad Hronom) má BBSK schválené čerpanie súm do 2,35 a 2,15 milióna eur od decembra minulého roka. Zmluvy o poskytnutí nenávratných finančných príspevkov na tieto projekty boli z príslušného riadiaceho orgánu doručené ešte vo februári. Podstatou projektov je transformácia inštitucionálnych sociálnych služieb na komunitné sociálne služby, ktoré sú poskytované v malokapacitných zariadeniach rodinného typu, čo má konkrétne znamenať rekonštrukciu desiatich budov a výstavbu dvoch nových.

Hovorca BBSK Miroslav Belička v stredu na otázku o dôvodoch nepodpísania zmlúv informoval, že súčasné vedenie kraja sa s projektmi nestotožnilo, a to najmä s výberom jednotlivých ubytovacích objektov. V piatok médiá kritizoval, že sa ho nepýtali, či sú projekty kryté v rozpočte. Kotleba na otázku, či by zmluvy podpísal, ak by poslanci v ďalšej zmene rozpočtu prostriedky na spolufinancovanie projektov opäť vyčlenili, priamo neodpovedal. Potvrdil, že má výhrady aj k samotným projektom. V prípade DSS Slatinka Lučenec by podľa neho bolo lepšie rekonštruovať kaštieľ, kde boli klienti umiestnení predtým, pretože tam majú veľký park. „Objekty som si pozorne prešiel a nikto z vás by nevybral pre svojho blízkeho umiestnenie v jednom z tých malých objektov na úkor toho veľkého kaštieľa. My sme tých ľudí z takého prostredia vytrhli a dali do maličkých budov v centre Lučenca,“ uviedol Kotleba. Aj pre DSS v Ladomerskej Vieske by podľa neho bolo neefektívne opustiť súčasné priestory a stavať nové. Dodal, že jediný nespochybniteľný prínos projektov je, že by sa pri stavebných prácach poskytla ľuďom práca.

Podľa predsedníčky väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD, KDH Ľubice Laššákovej predseda BBSK Kotleba zavádza. „Ja by som navrhla, nech urobí výberové konanie, nech prídu prvé faktúry a potom sa ukáže, či máme alebo nemáme päťpercentné spolufinancovanie. V prípade potreby tie peniaze sú,“ povedala Laššáková s tým, že na spolufinancovanie prvých prác na rekonštrukcii budov DSS sa môžu použiť financie z rezervy a poslanci môžu opäť urobiť zmenu rozpočtu. Podpisom zmlúv o poskytnutí prostriedkov z eurofondov by podľa nej Kotleba zákon neporušil.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross