No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK: Návrh rozpočtu poslanci zmenili, Kotleba ho zrejme nepodpíše

bbskBanskobystrický samosprávny kraj by mal tento rok hospodáriť s príjmami aj výdavkami 148,159 milióna eur, pričom schodok kapitálového rozpočtu a schodok finančných operácií má vyrovnať prebytok bežného rozpočtu. Vyplýva to z rozpočtu, ktorý na piatkovom zasadnutí schválilo Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Či a kedy rozpočet vstúpi do platnosti a skončí sa rozpočtové provizórium, v ktorom je BBSK od začiatku roka, je však otázne. Predseda BBSK Marian Kotleba totiž po skončení zasadnutia avizoval, že rozpočet zrejme nepodpíše.

V porovnaní s návrhom, ktorý na zasadnutie predložil predseda, prijalo zastupiteľstvo rozpočet s viacerými zmenami, pričom kapitálové výdavky zvýšilo o 605 282 eur a o rovnakú sumu znížilo bežné výdavky. Všetky schválené zmeny rozpočtu predložil poslanec väčšinového klubu Smer-SD – KDH Jaroslav Demian. „V podstate som navrhol skrátiť rozpočet úradu (Úradu BBSK- pozn. red.) na bežných výdavkoch, zhruba o 1,062 milióna eur, a tieto použiť na krytie nových kapitálových výdavkov a bežných výdavkov, ktoré v pôvodnom rozpočte neboli zahrnuté,“ uviedol Demian. Spresnil, že konkrétne ide o vyše 207-tisíc eur z bežných výdavkov na päťpercentné spolufinancovanie projektov 22 stredných škôl podporených z eurofondov cez operačný program Vzdelávanie – Premena tradičnej školy na modernú, kapitálové výdavky takmer 222-tisíc eur na dva projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb a zvýšenie kapitálových výdavkov na výstavbu cyklotrasy zo Zvolena do Sliača z 250-tisíc na vyše 633-tisíc eur.

Poslanci zároveň odobrali županovi jeho doterajšie kompetencie na schvaľovanie zmien rozpočtu. „Rozpočet, myslím, že v takomto znení nepodpíšem. Tento návrh budeme musieť prepracovať a uvidíme, ako sa nakoniec jeho schválenie podarí alebo nepodarí v takej verzii, aby bola výhodná aj pre poslancov, aj pre vedenie kraja, aj pre kraj, aj pre ľudí,“ reagoval na schválený rozpočet Kotleba s tým, že najväčší problém má so zmenou registra investícií. Projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb sú totiž podľa neho nie celkom transparentné. Demian na to reagoval, že predseda má možnosť rozpočet nepodpísať iba v dvoch prípadoch: ak je v rozpore so zákonom alebo v rozpore so záujmami kraja. „Všetky tie veci, ktoré sme tam navrhli, boli predmetom rokovaní už v minulom zastupiteľstve a boli odsúhlasené. Nevidím nijaký dôvod na to, aby nemohli byť zahrnuté v tohtoročnom rozpočte,“ uviedol Demian. Dodal, že na prelomenie prípadného predsedovho veta a opätovné schválenie rozpočtu stačí 30 hlasov, pričom v piatok pri neúplnej účasti na zasadnutí za rozpočet hlasovalo 29 poslancov. Februárové zasadnutie majú poslanci dokončiť 10. marca, na základe rokovacieho poriadku ho totiž predseda po 19:00 prerušil.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross