No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bývalú poltársku trať čistia, v lete má slúžiť ako cyklocesta

12. februára 2015 |  | | |

zeleznicna-trat---cyklocestaČasť bývalej poltárskej trate vychádzajúcej z Rimavskej Soboty, ktorá má v lete slúžiť ako cyklocesta, začali  v uplynulých dňoch čistiť. Po vyasfaltovaní približne dvojkilometrového úseku má mesto prepojiť s novou cyklocestou smerujúcou do rekreačnej oblasti na Kurinci. Na výstavbu má byť použitých približne 100 tis. eur, ktoré boli odsúhlasené v tohtoročnom rozpočte Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorým sa poslanci zaoberali koncom minulého mesiaca. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil poslanec BBSK a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote Ladislav Rigó. Ako ďalej spomenul, krajský rozpočet podporil aj kvôli tomu, aby nedošlo k oddialeniu investície na cyklocestu.
S prípravnými prácami začali v uplynulých dňoch pracovníci Technických služieb mesta. Bývalý železničný násyp čistia od náletových drevín medzi Školskou ulicou v meste a Včelincom. Rigó zároveň poznamenal, že v ďalšej etape chcú na cyklocestu pri železničnom moste napojiť aj úsek vedúci popri rieke Rimava z najväčšieho rimavskosobotského sídliska, Sídliska Západ.

Banskobystrický samosprávny kraj získal od Železníc SR bývalý železničný zvršok zrušenej trate Rimavská Sobota – Poltár v úseku približne 30 km. Podmienkou prevodu pritom bolo, aby na bývalom zvršku bola vybudovaná cyklotrasa. Kúpu trate za symbolické euro odsúhlasilo zastupiteľstvo BBSK v roku 2013. Podľa vtedajších vyjadrení Ivety Kurekovej z kancelárie predsedu kraja predpokladali, že náklady na cyklotrasu nebudú vysoké, nakoľko ide o rovný povrch bez komplikovaných prevýšení terénu (až na chýbajúci most a tunel). Bývalé vedenie kraja chcelo podľa nej projekt prefinancovať z eurofondov, resp. prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Maďarská republika.

Prevádzka na trati Rimavská Sobota – Poltár bola v dôsledku rozpadu koľajového roštu pozastavená 1. októbra v roku 2000.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Cyklotrasu chce samospráva dokončiť na budúci rok. Skolaudovaná zatiaľ nie je
TORNAĽA: Kúpalisko v Tornali chcú cyklocestou prepojiť s Maďarskom
Oždiansky železničný most premiestnili na východ Slovenska
Poltárska trať už dva roky definitívne zrušená, nahradiť by ju mohla cyklotrasa
BBSK: Prehodnocujú plánované projekty, vrátane poltárskej cyklotrasy
Kraj dostane poltársku trať za jedno euro, má tu vzniknúť cyklotrasa

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross