No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ČERENČANY: Podľa mladej starostky má obec sľubnú budúcnosť

OcU ČerenčanyV novembrových komunálnych voľbách bola v "Kristových rokoch" najmladšou spomedzi štyroch kandidátov na post starostu, o hlasy voličov sa však neuchádzala po prvýkrát. Ako hovorí, svoje ambície viesť obec neskrývala už niekoľko rokov, prvý neúspech vo voľbách ju neodradil, skôr naopak, dala sa na vysokoškolské štúdium, aby si zvýšila odbornosť. Zuzana Študencová, dnes už ako nová starostka Čerenčian pri Rimavskej Sobote, chce nadviazať na začaté projekty, podľa nej je treba mnoho vecí aj dobudovať či zrekonštruovať. Podotýka však, že obec tvoria predovšetkým ľudia. "Preto je pre mňa dôležité budovať medziľudské vzťahy cez kultúrne a športové podujatia a spoločné zážitky," uviedla starostka, ktorú ako "nováčika" na čele jednej z obcí regiónu Rimava.sk oslovila s niekoľkými otázkami.

Podľa Zuzany Študencovej dobrým starostom môže byť človek mladý aj starší. "Aj napriek mladému veku mám „pár“ nazbieraných skúseností," povedala starostka. Ako spomenula, pred voľbami sľúbila nadviazať na začaté projekty a zachovať to, čo je v obci zaužívané a funguje. Prioritou sú podľa nej miestne komunikácie, kanalizácia, separácia odpadu, obecný cintorín, práca s mládežou, pomoc pre dôchodcov a vytvorenie podmienok na stretávanie sa. "Vo volebnom programe je ťažko nespomenúť väčšinu z oblastí samosprávy, lebo po zvolení sa musíte aktivizovať vo všetkých smeroch," dodáva starostka, podľa ktorej už pri projekte výstavby multifunkčného ihriska dokázala, že to s obcou myslí vážne. Podotkla, že chce na rozvoj priniesť cez projekty čo najviac peňazí, ktoré netreba vracať.

Ak sa vedenia samosprávy ujmú mladí starostovia, je to pre nich podľa Zuzany Študencovej výzva dokázať, že môžu úspešne viesť obec a neboja sa zodpovednosti.
Na otázku, čo považuje za najpálčivejšie problémy, uviedla, že Čerenčany vníma ako celok. "Neviem sa zamerať len na niektoré smery. Urgentne treba riešiť viac oblastí súčasne. Naša obec má sľubne nasmerovanú budúcnosť, je tu prílev mladých ľudí. Je potrebné dobudovať cesty, rekonštrukciu poruchovej kanalizácie a čističky, doplniť kamerový systém, venovať pozornosť protipovodňovým opatreniam, zrekonštruovať futbalové ihrisko," načrtla starostka, ktorá sa za pochodu oboznamuje s agendou v obci.

Z tohtoročných plánov starostka spomenula, že rozbiehajú opatrovateľskú službu pre seniorov, zahŕňajúcu sprievod na lekárske vyšetrenie, zadováženie predpísaných liekov. "Plánujeme vybudovať prístrešok na futbalovom ihrisku, ako miesto pre posedenie. Zabezpečíme výstavbu urnovej steny v cintoríne, úpravu parkoviska pri cintoríne  a poskytneme pomoc pri kopaní hrobov," načrtla Študencová a dodala, že na pláne je tiež dokončenie jednoduchých pozemkových úprav Čerenčany-Nová ulica aj úprava verejných priestranstiev. Rozpočet na tento rok zatiaľ v obci schválený nemajú, predchádzajúce zastupiteľstvo nechalo túto úlohu na nových poslancov. Návrh je už vypracovaný, poslanci o ňom rozhodnú na najbližšom rokovaní, ktoré by sa malo uskutočniť ešte tento týždeň.

Starostka svoju funkciu vykonáva na 70-percentný úväzok. Podľa jej slov pre riadny výkon samosprávy nie je dostatočný. "Starosta je funkcia na plný úväzok a pohotovosť v obci drží 24 hodín denne. Štát prenáša na obce čoraz viac kompetencií a rovnako sa hľadí na obec so 100 občanmi, ako na inú s 1000 obyvateľmi," skonštatovala starostka, ktorá však poukázala aj na opačnú stranu mince. "Žijeme v okrese s najvyššou nezamestnanosťou a pár šťastlivcov, ktorí pracujú, zarábajú minimálnu mzdu. Do volieb som išla s vedomím, že budem pracovať na 70%-ný úväzok," podotkla a spomenula, že ani obecný rozpočet sa nedá "nafúknuť". O zmenu úväzku sa preto neplánuje zasadiť. "Som toho názoru, že ak budú dostatočné výsledky mojej práce, sami poslanci zvážia zmenu úväzku do nového volebného obdobia," uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk  (foto: oficiálna stránka obce)

Súvisiace články:
BÁTKA: Podľa nového starostu je prioritou obce oprava zdravotného strediska
R. SEČ: V obci už nemajú najlepšie plateného starostu v regióne


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross