Charita AGAPE už dlhé roky pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú. Stojí za ním František Krausz a Helena Krauszová, ktorí sa rozhodli zasvätiť svoj čas a energiu charitatívnej činnosti.
V rozhovore nám prezradili, čo ich k tomu viedlo, aké hodnoty vyznávajú a ako funguje ich organizácia.
"Odmalička som rád pomáhal ľuďom. Sme veriaci ľudia, čiže to asi máme zakódované," povedal na úvod s úsmevom Krausz.
"Pamätám si, že keď som dostal nejaký darček, hneď som myslel aj na svoje sestry, že sa s ňou podelím. Vždy som si vravel, že niekto nevie darovať, ale len predáva nadbytočné veci. Treba to mať v srdci. Nikdy nikoho nezatracujeme. Aj človek, ktorý dnes nič nedaruje, sa môže v budúcnosti stať darcom. Možno si raz povie: 'Mám dosť, teraz je čas aj dávať."
"Okrem finančnej pomoci dostávame aj vecné dary, potraviny, oblečenie. Človek musí vedieť veci rozdávať. Nič si nenechávame, všetko ide tým, ktorí to potrebujú," vysvetlil.
"Vždy sa ľudí na rovinu pýtam: 'Viete poslať tri eurá pre choré dieťa?' Ak povie 'áno', viem, že má zmysel spolupracovať," poznamenal Krausz.
"V dnešnej dobe transparentných účtov presne vidno, koľko sa vyzbiera na danú vec. Každé dieťa, ktoré potrebuje pomoc, má svoj variabilný symbol. Existuje aj anonymný účet, kam môžu darcovia posielať príspevky, ak nechcú byť viditeľní," upresnil Krausz.
"V súčasnosti sú ľudia nedôverčivejší ako v minulosti a často sa zaujímajú o to, či si nadácia nenecháva časť darovaných peňazí, v prípade združenia AGAPE však všetky príspevky smerujú priamo na pomoc, pretože jeho chod zabezpečujú špeciálni darcovia," dodáva pani Helena Krauszová.
Mnohé firmy sa zaujímajú o presné využitie darovaných prostriedkov, napríklad na rehabilitácie. V takých prípadoch združenie okamžite poskytuje doklady a fotografie, dokumentuje proces aj výsledky a pravidelne navštevuje rodiny, aby preverilo ich situáciu a zaznamenalo zlepšenia. Okrem toho vytvára aj videá, aby darcovia mohli vidieť, ako ich príspevky pomáhajú.
Helena Krauszová sa pomoci venuje od mladosti: "Odkedy sme sa v osemnástich rokoch spoznali, snažíme sa pomáhať spoločne. Sme obaja silní ľudia a vždy, keď prídu žiadosti, musíme dôkladne zvážiť, komu dokážeme naozaj pomôcť. Niektorí si nás totiž mýlia so sociálnymi úradmi a žiadajú napríklad o pridelenie bytu. Keď dostaneme žiadosť o pomoc, navštívime rodinu, zdokumentujeme ich situáciu a vypočujeme si ich príbeh. Následne musia podpísať potrebné dokumenty a predložiť lekársku správu."
Združenie spolupracuje s overeným rehabilitačným centrom v Trenčíne, ktoré disponuje bezbariérovým prístupom, ubytovaním aj kvalitnými rehabilitačnými priestormi. Okrem toho združenie zabezpečuje zdravotné pomôcky, pričom sleduje, akou čiastkou prispieva štát a akú sumu je ešte potrebné dofinancovať.
Momentálne má združenie na svojich sociálnych sieťach uvedených 24 detí, ktorým pomáha, avšak reálne je ich oveľa viac. Ako jedno z mála združení aktívne motivuje rodičov, aby využívali dostupné rehabilitácie, keďže tie dokážu výrazne zlepšiť stav detí.
Pomoc sa v priebehu rokov zmenila. František Krausz si všíma, že dnes je chudoba výraznejšia ako pred desiatimi rokmi. Mnoho ľudí žiada o základné potraviny a niektoré rodiny sa ocitajú v situáciách, keď si nemôžu dovoliť zaplatiť ani elektrinu. Hoci sa združenie primárne sústreďuje na pomoc ťažko chorým deťom, má aj dobrovoľníka, ktorý sa venuje sociálne slabším rodinám. "Podmienky, v akých niektorí z nich žijú, pripomínajú život v 19. storočí," dodal so smútkom.
Združenie pôsobí v regiónoch Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a v okolitých obciach, ale v prípade vážne chorých detí neváhajú vycestovať aj ďalej. "Napríklad kolega nedávno navštívil rodinu v Košiciach. O pomoc sa môžu uchádzať rodiny z celého Slovenska, ktoré majú ťažko choré deti," uviedol Krausz.
„Všetky deti sú akoby naše vlastné. Keď sa stane, že niektoré z nich prehrá svoj boj, je to pre nás nesmierne smutné. Niekedy si hovoríme, že potrebujeme pauzu, pretože neustály kontakt s chudobou a chorobou je psychicky náročný. No vždy, keď vidíme radosť v očiach detí, uvedomíme si, že naša práca má zmysel,“ hovorí pani Helena.
Vďaka rehabilitáciám sa deti dokážu posunúť ďalej, než si mnohí mysleli. "Malý Matiasko z Fiľakova sa naučil sedieť, dievčatko Luna z Jesenského sa začalo plaziť a pätnásťročná Lenka z Turzovky, ktorá je úplnou sirotou a vyrastá len s babkou, spravila prvé kroky," uviedla Krauszová. Takéto momenty sú pre nich dôkazom, že pomoc má skutočný dopad.
Združenie AGAPE je živým dôkazom toho, že aj malé skutky lásky a solidarity môžu meniť svety tých, ktorí to potrebujú najviac.
Ak chcete, pomôcť môžete aj vy.
PR článok
Rimavu číta viac ako 150 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty. Kontakt: [email protected]
NENECHAJTE SI UJSŤ