No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cifruša nahneval list prednostky Uhrinovej adresovaný poslancom MsZ

V týchto dňoch dostali poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva list od prednotsky Obvodného úradu Jany Uhrinovej, týkajúci sa oživenia areálu bývalej ZŤS. Prednostka v ňom spomína nepriaznivú situáciu v meste a okrese, vysokú nezamestnanosť a slabé možnosti na oživenie priemyslu v meste. Zároveň pripomína, že ministerstvo hospodárstva pripravuje ďalšiu výzvu na revitalizáciu hnedých parkov. „Nakoľko sa jedná o závažnú tému, ktorej pozitívne posúdenie v konečnom dôsledku zvýši zamestnanosť...verím, že prijmete moju iniciatívu pozitívne a na MsZ dôkladne zvážite možnosti oživenia projektu revitalizácie areálu ZŤS,“ uzatvára v liste Uhrinová.

Rimavskosobotský primátor Štefan Cifruš pre Rimava.sk povedal, že tento krok prednostky OÚ považuje za neférový, chápe ho ako politickú výzvu. On sám list neobdržal, prednostka podľa neho  konala poza jeho chrbát. „Vážim si iniciatívu pani prednostky pomôcť regiónu, ale existuje určitá etiketa, ktorá by sa mala dodržiavať. Písanie listov poslancom podľa môjho názoru znamená, že je tu určitá snaha ovplyvniť ich v rámci hlasovania, aby sa podporil hnedý priemyselný park ZŤS,“ vyjadril sa Cifruš.

Opäť však zdôraznil, že za aktuálnych okolností by bola kúpa  tohoto objektu pre mesto zničujúca. „Ja nie som proti tomuto projektu, kritériá hry však musia byť pre mesto ekonomicky výhodné,“ odôvodnil primátor. Dodal tiež, že neustále prebiehajú rokovania s majiteľmi, s predstaviteľmi SARIO,  celá záležitosť bude opätovne predložená na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva. Odhlasovaním priemyselného parku podľa neho neskončí riešenie hospodárskej krízy v meste ani v okrese. „Následná činnosť znamená pre mesto obrovskú finančnú záťaž, zobratie päťpercentného kofinancovania a ďalších následných činností ako stráženie objektu, príprava pre investora, ktorého nepoznáme, 5 hektárov pozemku vedľa ZŤS, ktoré ostanú súčasným vlastníkom, to sú všetko otázky medzi poslancami, medzi mestom a medzi majiteľom,“ vysvetlil rozhorčene Cifruš.
Peniaze, ktoré by mestu ostali po kúpe objektu od pôvodného majiteľa sú podľa primátora nepostačujúce na revitalizáciu objektu. O to viac, že žiadny konkrétny investor neexistuje, samospráva teda nevie pre koho a akým podmienkam areál prispôsobiť.

„Prioritou sú kasárne, v ktorých máme dvoch investorov ale nemáme pripravenú infraštruktúru, peniaze na to nie sú,“ povedal Cifruš. Ako dodal, vláda  mesto vždy odkazuje na SARIO, ale tá jednoznačne definuje územie a kasárne sa ako hnedé parky použiť nedajú.  „Takže ministerstvo by malo zvažovať listy, ktoré mi píše, lebo jednoducho nevieme sa pohnúť,“ zhodnotil primátor, podľa ktorého je prvoradé stabilizovať investora.

Podľa Cifruša prednostka nepozná finančnú situáciu mesta. „Nie je možné, aby niekto pastierskym listom nakazoval poslancom, že ako bude dobré, keď bude ZŤS v našich rukách,“ povedal Cifruš a priznal, že list ho veľmi nahneval.

Prednostka Obvodného úradu Jana Uhrinová pre Rimava.sk uviedla, že v žiadnom prípade nemala v úmysle ísť poza niekoho chrbát. „Ja som sa len snažila poslancom povedať,  aby zvážili možnosti za a proti, aby v prvom rade mysleli na občanov a na 30%-nú nezamestnanosť v našom regióne, nič menej nič viac,“ vyjadrila sa Uhrinová. „Pán primátor veľmi dobre pozná moje postoje a aktivity, v živote by som si nedovolila ísť poza jeho chrbát. Pokiaľ viem, aj on sa vyjadril kladne k tomu, aby sme využili peniaze z eurofondov,“ dodala.
Zároveň priznala, že konkrétne podmienky a okolnosti odkúpenia ZŤS od súkromných vlastníkov nepozná. Jej zámerom bolo apelovať na zodpovedný prístup k tejto problematike, nie ovplyvňovať poslancov. Politické pozadie listu Uhrinová jednoznačne odmietla.

Z poslancov, ktorých Rimava.sk v tejto súvislosti oslovila, niektorí ešte list neobržali. Pavel Brndiar sa k jeho obsahu nechcel vyjadriť. Tibor Pelle list prednostky označil za neobvyklý, podľa jeho slov ho takýto spôsob prekvapil. „Rovnako ako viacero poslancov, s ktorými som o tom hovoril,“ uzavrel Pelle.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross