No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cirkev chcela odkúpiť pozemok pre pamätník, po nesúhlase občanov ho dostane iba do nájmu

Na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote pribudne pamätník kazateľom, ktorí trpeli pre svoju vieru. S návrhom prišla v uplynulých mesiacoch Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, Cirkevný zbor Rimavská Sobota, ktorý chcel pozemok pod pamätník a priľahlý park odkúpiť od miestnej samosprávy. Po nesúhlase občanov z neďalekého bytového domu svoj zámer na odkúpenie viac ako tisíc metrov štvorcových prehodnotili a požiadali už iba o tretinu pozemku. Cirkev mala v pláne okrem parku postaviť aj prístupovú cestu k nehnuteľnosti, novostavbe konferenčného a školiaceho strediska Csillagház (Hviezdny dom).

Rimavskosobotskí poslanci sa napokon na svojom uplynulom rokovaní zhodli po návrhu poslanca Ivana Hazuchu na prenájme iba najnutnejšej plochy pod pamätník s tým, že nedôjde k výrubu tamojších stromov. Podľa poslankyne Evy Bornayovej totiž občania veľmi citlivo vnímajú výrub stromov, ich spoločenská hodnota bola pritom odhadnutá na viac ako 5 tisíc eur. Ako poznamenala viceprimátorka Andrea Andrášiová, prenájom na 40-50 rokov je dosť neštandardný a zvykom býva prenajať pozemok na 10 až 15 rokov. Poslanci napokon odsúhlasili symbolickú výšku nájmu na 50 rokov vo výške 10 eur na rok. Proti prenájmu nebol ani jeden z poslancov. So sumou súhlasil aj zástupca Reformovanej cirkvi a zároveň poslanec Mestského zastupiteľstva Zoltán Bán, podľa ktorého sa o okolie pamätníka budú starať.

Pamätník reformácie malo záujem zrealizovať päť umelcov, víťazný návrh však má zrealizovať akademický sochár z Bratislavy Péter Gáspar. Rozmery podstavca pamätníka majú byť 175 x 125 x 75 centimetrov, pričom betónové jadro bude obalené bielym umelým mramorom. Na vrchole pamätníka má byť otvorená dlaň, na ktorej budú stáť štyri postavy s výškou približne 75 centimetrov odliate z bronzu.

Podľa stanoviska cirkvi im bola nehnuteľnosť, o ktorú mali záujem zoštátnená. V súčasnosti je však už vlastníkom niektorých okolitých nehnuteľností. Okrem aktuálnej výstavby konferenčného a školiaceho strediska Csillagház majú v pláne v meste postaviť aj cirkevnú materskú školu.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
V meste by mala vzniknúť cirkevná škôlka, odpredaj súčasnej vyvolal rozruch
R. SOBOTA: Reformovaná cirkev úspešná v projektoch, z grantu stavajú aj školiace stredisko


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross