No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj má záujem spolufinancovať cyklotrasu spájajúcu dva okresy

RIMAVSKÁ SOBOTA/POLTÁR – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) má záujem spolufinancovať výstavbu prvej etapy cyklotrasy, ktorá bude smerovať z Rimavskej Soboty až do Poltára. Rozhodli o tom poslanci na zasadnutí BBSK vo štvrtok 11. 3. 2021.

„Predložený projekt je prvou etapou plánovej cyklotrasy z Rimavskej Soboty do Poltára. Myšlienka vzniku cyklotrasy vznikla v roku 2013, kedy kraj odkúpil od Železníc SR trať v celej dĺžke 30 kilometrov za jedno euro,“ povedala predkladateľka návrhu Zuzana Lafférsová, riaditeľka odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Úradu BBSK.

Článok pokračuje pod reklamouAko následne doplnila, do prvej etapy výstavby je zaradený úsek Hrnčiarska Ves – Poltár v dĺžke 7,93 kilometra. „Toto je predmetom predloženého projektu. Naň budú následne nadväzovať zvyšné etapy v celkovej dĺžke 20,87 kilometra. Sú to Ožďany – Hrnčiarska Ves, Kurinec – Ožďany a Rimavská Sobota – Kurinec,“ konkretizovala riaditeľka s tým, že na poslednú menovanú etapu sa budú pridávať smerovníky, keďže cyklotrasa na tomto úseku je už hotová.

Podľa slov Lafférsovej je celková suma výstavby tejto cyklotrasy vo výške 1,75 milióna eur a kraj chce tento projekt spolufinancovať vo výške 433-tisíc eur. „Nenávratný finančný príspevok budeme žiadať vo výške takmer 1,3 milióna eur,“ dodala.

Baníková: výstavba cyklotrasy sprevádza moju existenciu v zastupiteľstve

Ako povedala poslankyňa BBSK Andrea Baníková za okres Poltár, príbeh výstavby tejto cyklotrasy ju sprevádza počas celého jej pôsobenia v zastupiteľstve BBSK. „Teším sa, že na záver môjho druhého volebného obdobia svitá svetlo na konci tunela a táto cyklotrasa začne naberať reálne kontúry,“ vyslovila sa Baníková.

Podľa jej slov má realizácia cyklotrasy nadregionálny rozmer tým, že spája dva historicky a aj geograficky blízke regióny, Gemer a Novohrad. „To je z hľadiska perspektívneho spájania jednotlivých regiónov a prepojenia v rámci cykloturistiky veľmi dôležité,“ doplnila.

„Cyklotrasa je navrhnutá ako bezpečná, úplne separovaná od motorovej cestnej dopravy, je lokalizovaná v atraktívnom prostredí, verejnému nevyužívanému priestoru sa dá nová funkcia. Vedená je po historicky zaujímavej železničnej trati a preto má veľmi dobrý potenciál na rozšírenie možností cestovného ruchu v danej oblasti vytvorením náučného chodníka o histórii tejto trate, poprípade minerálnych prameňov, ktoré sa v danej lokalite nachádzajú,“ uvádza sa materiáloch priložených k návrhu na spolufinancovanie projektu.

Všetkých 30 prítomných poslancov na zastupiteľstve BBSK podporilo tento návrh a kraj bude žiadať o nenávratný finančný príspevok. Ak sa to podarí, práce na úseku Hrnčiarska Ves – Poltár by sa mali podľa priložených dokumentov realizovať od augusta 2021 do júla 2022.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross