No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cyklotrasu z Poltára do Rim. Soboty dokončili koncom roka, oficiálne sprístupnená bude na jar

RIMAVSKÁ SOBOTA/POLTÁR – Z Rimavskej Soboty sa do Poltára dostanete aj po cyklotrase. So zámerom prišiel Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Unikátna približne 30-kilometrová cyklotrasa v našom regióne bude oficiálne odovzdaná už o pár mesiacov. Župa začala s prvou etapou výstavby, medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou, v októbri 2022.

Zrekonštruovaná časť cyklotrasy, ktorá je dlhá viac ako 7,7 kilometra, bola oficiálne odovzdaná o 11 mesiacov neskôr. Kraj na ňu získal financie z eurofondov, v hodnote viac ako dva milióny eur, no vybudovaná bola dovedna za takmer dva a pol milióna eur.

Článok pokračuje pod reklamou


Komplexný projekt cyklotrasy medzi Poltárom a Rim. Sobotou je vedený po bývalom telese železnice, ktorá nebola využívaná už viac ako 20 rokov. Úrad BBSK získal túto trať od Železníc Slovenskej republiky za jedno euro. V súlade s kostrovou sieťou cyklotrás BBSK je táto trasa súčasťou južnej vetvy a postupne prepojí južné okresy od maďarských hraníc až na Muránsku Planinu. Vybudovanie celej cyklotrasy presiahlo deväť miliónov eur.

"Cieľom projektu bolo prostredníctvom rekonštrukcie a vybudovania novej cyklistickej trasy v koridore zrušenej železničnej trate, vytvoriť bezpečné cyklodopravné a cykloturistické prepojenie mesta Poltár s obcou Hrnčiarska Ves, zvýšiť atraktivitu cyklistickej dopravy a zvýšiť podiel cyklistickej dopravy na celkovej deľbe dopravnej práce v regióne,“ povedala v septembri minulého roka pre Rimava.sk hovorkyňa Úradu BBSK Lenka Štepáneková.

Druhá etapa spočívala z rekonštrukčných prác na úseku Rimavská Sobota – Hrnčiarska Ves, ktorý je dlhý približne 21 kilometrov. "Čo sa týka úseku cyklotrasy medzi Hrnčiarskou Vsou a Rimavskou Sobotou, všetky práce boli ukončené ešte v novembri minulého roku a stavenisko bolo zo strany zhotoviteľa odovzdané. Aktuálne prebiehajú práce spojené s formálnou stránkou stavby – dokončenie a overenie geometrických plánov, revízne správy k elektroinštalácií a iné, ktoré sú súčasťou kolaudačného konania,“ povedala Štepáneková s tým, že vydanie kolaudačného rozhodnutia kraj očakáva do dvoch mesiacov, teda na jar by mohlo prebehnúť aj slávnostné odovzdanie tejto etapy cyklotrasy.

"O mieste a čase konania slávnostného otvorenia budeme verejnosť včas informovať, prezradiť môžeme, že do úvahy prichádza napríklad miesto pri oždianskom tuneli,“ dodala.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross