No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalší rozruch okolo výstavby R2. Postačiť má údajne rozšírenie existujúcej cesty

14. júla 2017 | |  | 

Rezort ministerstva financií údajne neodporúča pokračovať vo výstavbe ďalších úsekov rýchlostnej cesty R2 od Kriváňa v okrese Detva smerom na Lučenec, Rimavskú Sobotu a ďalej na východ Slovenska. Vyplýva to zo stanoviska Útvaru Hodnota za peniaze Ministerstva financií, podľa ktorého nie je ekonomicky rentabilný. Namiesto výstavby ďalšieho úseku R2 Kriváň-Lovinobaňa má tak postačovať rozšírenie terajšej cesty prvej triedy I/16. Ako pre Rimava.sk uviedla Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy, rezort financií vychádzal zo starých údajov a podľa nových informácií by práve naopak malo dôjsť k zníženiu nákladov na výstavbu. „V prípade úseku R2 Kriváň-Lovinobaňa nie je možné hovoriť o výslednej rentabilite a ministerstvo financií vychádzalo zo starých údajov, keďže aktuálne sa v rámci pokračujúcej projektovej prípravy optimalizuje technické a dopravné riešenie, čo bude mať za následok celkové zníženie nákladov,“ uviedla Karolína Ducká a uistila, že rezort dopravy presadzuje výstavbu úsekov, ktoré považuje za potrebné pre zlepšenie plynulosti a bezpečnosti dopravy v tomto regióne. Podľa hovorkyne ministerstva dopravy intenzívne pracujú na pokračovaní úsekov R2 v smere od Kriváňa. Akékoľvek plány ďalšej výstavby úsekov R2 však podľa nej budú záležať od zabezpečenia finančných zdrojov. „V prípade uvoľnenia dlhovej brzdy môžeme už v tomto roku začať súťažiť úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, v budúcom roku zase úseky Kriváň – Mýtna a Košice, Šaca – Košické Oľšany,“ podotkla hovorkyňa a zároveň pripomenula, že v južnej časti stredného Slovenska je od mája 2017 v prevádzke nový osem kilometrový úsek rýchlostnej cesty R2. „Od Zvolena smerom na východ až po Kriváň tak možno cestovať rýchlejšie a najmä bezpečnejšie,“ uzavrela.

O zámeroch ministerstva dopravy a o stave pripravenosti jednotlivých úsekov výstavby R2 v regióne koncom mája informoval aj šéf rezortu Árpád Érsek na stretnutí v neďalekej Bátke. „Hovorme teraz o ceste, musí byť pripravená, tak, aby sme mohli stavať,“ povedal minister dopravy, podľa ktorého sú peniaze druhoradé v momente, keď nie sú pripravení začať stavať a preto musia najprv dokončiť projektovú dokumentáciu. Podľa jeho slov je tiež dôležité, aby stihli začať výstavbu minimálne troch úsekov medzi Zvolenom a Košicami, pretože potom už je málo pravdepodobné, že by stavba bola stopnutá.
S predbežným stanoviskom útvaru nesúhlasí ani starosta Mýtnej Pavel Greksa, ktorý sa mieni vzdať mandátu. Starosta už roky bojuje za urýchlenú výstavbu obchvatu obce a najmä výstavbu rýchlostnej cesty R2 Stred a niekoľkokrát sa zúčastnil aj protestov, ktoré mali spomaliť dopravu na ceste I. triedy aj v okrese Rimavská Sobota. Zároveň je vedúcim vedúcim pracovnej skupiny pre výstavbu R2 Stred splnomocnenca vlády SR pre rýchlostné cesty. „Výstavbu označili na ministerstve financií za ekonomicky nerentabilnú. Vraj stačí existujúca cesta I/16. Na základe ich vyjadrení nie je možné, aby som ľuďom splnil to, že vybojujem vyhlásenie súťaže na úsek R2 Kriváň – Lovinobaňa a obchvatom našej obce,“ hovorí starosta, ktorý však opäť potvrdil kandidatúru vo voľbách o kreslo župana Banskobystrického samosprávneho kraja, ktoré sa budú konať 4. novembra tento rok.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross