No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister dopravy diskutoval v Bátke o výstavbe R2 aj kruhovom objazde na Sobôtke

Niekoľko rokov spomínaná výstavba R2 v okrese Rimavská Sobota bola opäť témou rokovania v neďalekej obci Bátka. Okrem starostov a zástupcov organizácií aktuálny stav príprav R2 prišiel do obce priblížiť šéf rezortu ministerstva dopravy Árpád Érsek. Podľa jeho slov na diskusiu prišiel, aby priblížil čo všetko môžu spraviť ešte v tomto volebnom období. „Hovorme teraz o ceste, musí byť pripravená, tak, aby sme mohli stavať,“ povedal v úvode minister dopravy, podľa ktorého sú peniaze druhoradé v momente, keď nie sú pripravení začať stavať a preto musia najprv dokončiť projektovú dokumentáciu. Podľa jeho slov je tiež dôležité, aby stihli začať výstavbu minimálne troch úsekov medzi Zvolenom a Košicami, pretože potom už je málo pravdepodobné, že by stavba bola stopnutá. „Hocikto príde na moje miesto, je to potom už ťažké zastaviť,“ spomenul Érsek. Medzi najhoršie nedostavané úseky R2 v kraji priradil práve časť cesty medzi Zacharovcami, Bátkou a Figou, kde už cesta pokračuje novým úsekom v smere na Tornaľu a Košice.

Prínos výstavby cesty R2 vidí starosta obce Bátka Peter Hencz najmä v bezpečnosti. Aj keď podľa jeho slov je vyťaženosť tunajších ciest nižšia ako pri Lučenci, zvýšená nehodovosť si vyžaduje aby tieto úseky boli postavené.
Úsek Zacharovce – Figa odhadujú na 150 mil. eur, jeho zhotoviteľa chcú hľadať už na budúci rok
„Tie najhoršie úseky sa snažíme, aby boli čo najskôr odstránené,“ prizvukoval ďalej Juraj Valent, poradca ministra, ktorý má výstavbu R2 na starosti a za jeho pôsobenia v našom kraji boli postavené súčasné obchvaty Oždian, Figy aj Tornale. Ako spomenul, minister o týchto úsekoch Zacharovce až Figa vie, že ich treba spraviť. „Nebyť tlaku ministra, tak by sme sa dlho motali okolo rozhodnutia či ideme do toho,“ podotkol Valent. Podľa jeho slov už majú na schválenie súťažné podklady pre spracovateľa dokumentácie na stavebné povolenie a v priebehu júna by mohli vyhlásiť verejnú súťaž na spracovanie projektu. Ak by sa všetko potom podarilo, tak v roku 2018 by mohli vyhlásiť súťaž na zhotoviteľa a postupne budú pripravovať majetkoprávne vysporiadanie. Valent zároveň odhadol, že náklady na tieto dva úseky sú vo výške približne 150 mil. eur, financované by mali byť zo zdrojov NDS alebo štrukturálnych fondov. „Najdôležitejšie je, aby sme mali hotové projekty a mohli súťažiť o dodávateľa,“ prizvukoval minister Érsek a ubezpečil, že financie na dokončenie projektov NDS má.

 

Protestný pochod za výstavbu R2 z roku 2015, zľava: Árpád Érsek, Pavel Greksa, Zsolt Simon a Peter Hencz

Štvorprúdová cesta po Lučenec, ďalej po Rožňavu má pokračovať polovičný profil
Poradca ministra dopravy Valent ďalej spomenul aj úsek cesty Kriváň – Mýtna, kde by chceli vyhlásiť súťaž na zhotoviteľa už v roku 2018, časť cesty Mýtna - Lovinobaňa je pritom pripravená vo fáze začatia a chcú vyhlásiť súťaž ešte tento rok. „Možnože pri dobrej konštelácii, by to bola jedna z mála stavieb, ktorú by sme začali a aj dokončili,“ povedal Valent a dodal, že záleží však aj na súhre s Národnou diaľničnou spoločnosťou. Štvorprúdová cesta by pritom bola až po Lučenec, ďalej smerom na Rimavskú Sobotu a Rožňavu by podľa vyjadrení Valenta a štúdií množstva premávky išlo o polovičný profil R2. Pred Lučencom až po Zacharovce majú podľa Valenta pripravenú dokumentáciu na úrovni právoplatného územného rozhodnutia. Ako tvrdí, ministerstvo má však záujem, aby bol čo najskôr odstránený aj ďalší úsek Soroška jedným tunelom a tým by sa malo urýchliť spojenie medzi Zvolenom a Košicami o približne 20 až 25 minút.

Križovatku na Sôbôtke v R. Sobote zaradia do prípravy aby mohli spraviť „kruháč“
Témou diskusie bola aj križovatka na Sobôtke, s ktorou prišiel Róbert Zagyi z Občianskeho združenia Naša Sobota. Ako spomenul, ide o pomerne vyťaženú a nehodovú križovatku. „Soboťania by uvítali, keby tam bol kruhový objazd,“ konštatoval Zagyi a chcel vedieť, či je možné, že by sa tam vytvoril kruhový objazd. Podľa slov poradcu ministra dopravy v rámci stavby Ožďany - Zacharovce zaradia do prípravy spomínanú križovatku a komplexne to doriešia.
Podľa prednostu Okresného úradu Rimavská Sobota Csabu Csíziho išlo už o tretiu návštevu Árpáda Érseka v obci Bátka od verejného protestu za výstavbu diaľnice (po prvýkrát však z postu ministra dopravy, pozn. red). Ako spomenul úseky Zacharovce – Figa boli spojené a ich projekčné práce majú prebehnúť v tomto roku a koncom roka 2018, ak všetko dobre pôjde, by mohol byť vybratý aj dodávateľ stavby. „Kým projekčne tie stavby nie sú pripravené na stavebné povolenie a kým nie sú realizované výkupy, tak zbytočne rečníme o výstavbe aj keby k dispozícii bolo hocikoľko finančných prostriedkov.“

Prínos výstavby cesty R2 vidí starosta obce Bátka Peter Hencz najmä v bezpečnosti. Aj keď podľa jeho slov je vyťaženosť tunajších ciest nižšia ako pri Lučenci, zvýšená nehodovosť si vyžaduje aby tieto úseky boli postavené.

Zdroj. Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross