No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalší spor o mestské noviny, redakcia opäť neuverejnila príspevok poslancov. Nezasadá ani redakčná rada

Téma objektívnosti mestských novín Gemerské zvesti – Gömöri Hírlap je stále živá. Ešte na uplynulom mestskom zastupiteľstve niektorí poslanci poukázali na to, že redakcia mestských novín im neuverejnila príspevok. Situácia sa podľa poslancov opäť zopakovala.

Čaká sa na reakciu primátora, tvrdia poslanci

Poslanecký klub Odvážme sa zrýchliť chcel v druhom čísle mestského periodika uverejniť článok Ako primátor vinšovať do nového roka chcel, ale zabudol. Mal byť reakciou na novoročný príhovor primátora Jozefa Šimka, ktorý bol uverejnený v prvom tohtoročnom čísle.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa poslaneckého klubu im redaktor mestských novín Martin Ambróz mailom oznámil, že ich článok bude uverejnený až v ďalšom čísle. Odôvodnil to tým, že primátor chce, aby k ich článku bola zverejnená aj jeho reakcia. Kvôli pracovnej vyťaženosti ju však nestihol do uzávierky napísať.

„Zároveň žiada, aby bol pod príspevkom podpísaný menovite každý poslanec klubu Odvážme sa zrýchliť,“ citujeme z mailu, ktorý redaktor mestských novín zaslal poslancovi Romanovi Vaľovi.

Poslanecký klub zároveň poukázal na to, že ich o reakciu na príspevky primátora nikto nežiadal. „Obsah našej reakcie prebehol na našom klube diskusiou a interným odsúhlasením. Navonok klub zastupuje predseda poslaneckého klubu a tak bola aj žiadosť podaná,“ vyjadrili sa ďalej na svojej sociálnej sieti ku žiadosti doplniť ku článku mená poslancov.

„Keď Šimko klame o nás, tak to je v poriadku. No keď mu nechceme dovoliť klamať o ňom a o nás, a chceme uviesť fakty na pravú mieru, tak je oheň na streche a robí všetko pre to, aby to nebolo možné,“ vyjadril sa na svojej sociálnej sieti poslanec Roman Vaľo, predseda klubu Odvážme sa zrýchliť.

O reakciu sme e-mailom požiadali aj primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka. Ten nás s otázkami odkázal na prednostu mestského úradu Štefana Szántóa. „Redakcia Gemerských zvestí – Gömöri Hírlap neodmietla uverejniť ich príspevok s názvom Ako primátor vinšovať do nového roka chcel... Uvedený príspevok, ktorý zaberá tri novinové strany, im bude uverejnený v najbližšom čísle spolu aj so stanoviskom primátora mesta k uvedenému článku,“ vyjadril sa pre Rimava.sk prednosta Štefan Szántó.

Redakčná rada nezasadla ani raz

Podľa štatútu Gemerských zvestí – Gömöri Hírlap sa má redakčná rada schádzať minimálne jedenkrát za tri mesiace. Je to poradný orgán, ktorý má napríklad pravidelne vyhodnocovať jednotlivé príspevky do tlače. Na jeho čele je predseda, poslanec Ján Jurkemík z klubu Odvážme sa zrýchliť, ktorého zvolilo mestské zastupiteľstvo.

Členom redakčnej rady mestského dvojtýždenníka je aj poslanec Zoltán Cziprusz. Ako pre Rimava.sk uviedol, redakčná rada od novozvolenia, takmer za dva roky, nezasadala ani raz. „Bol by som rád, keby redakčná rada zasadala pravidelne a tam by sme sa mohli zaoberať týmito záležitosťami (ako to bývalo v predchádzajúcom volebnom období). Kým sa tak nestáva, beriem to ako politickú hru medzi vedením mesta a klubu Odvážme sa zrýchliť,“ vyjadril sa poslanec s tým, že stanovisko k neuverejnenému článku by vedel zaujať až potom, ako by si vypočul obe strany.

„Predseda Redakčnej rady zvoláva a vedie zasadnutie redakčnej rady, koordinuje činnosť redakčnej rady, navrhuje mimoriadne odmeny redakcii. Vyhotovenie zápisnice z redakčnej rady zabezpečuje tajomník redakčnej rady poverený mestom Rimavská Sobota,“ uvádza sa v štatúte novín, podľa ktorého má tajomníka vymenovať primátor mesta, pričom si vyberie niekoho zo zamestnancov MsÚ.

Ako pre Rimava.sk povedal Roman Vaľo, primátor mesta ešte nevymenoval tajomníka rady, a to aj napriek viacerým urgenciám zo strany predsedu Jurkemíka. Rada tak bez tajomníka nezasadala.

Padli aj návrhy na pozastavenie ich vydávania

Pri diskusii o prijatí rozpočtu na tento rok na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci z klubu Odvážme sa zrýchliť navrhli pozastavenie vydávania mestských novín. Vedenie mesta s tým nesúhlasilo. Ak by mesto stoplo vydávanie mestských novín, podľa Šimka by nevedeli občanov informovať o činnosti mesta. „Všetko chcete zastaviť, aby občania mesta nemali prehľad,“ povedal primátor. Ako ďalej dodal, ak by návrh prešiel, musel by prepustiť troch ľudí a zaplatiť im odstupné.

Noviny majú byť podľa ich štatútu otvorenou názorovou platformou a spĺňať kritéria vyváženosti, objektivity a plurality. „Sú informačným periodikom, ich jediným pilierom je nepolitické, objektívne a faktografické spravodajstvo z diania v meste a regióne,“ uvádza sa v štatúte. Podľa Transparency International Slovensko noviny tieto kritériá nespĺňajú, v roku 2018 ich označili za druhé najhoršie mestské noviny, najmä kvôli šíreniu propagandy vedenia mesta.

Viac o tejto téme si môžete prečítať tutu.

Zdroj: Rimava.sk, foto: FB Odvážme sa zrýchliť


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross