No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Daxnerov Tisovec v duchu výročia narodenia osobnosti regiónu, nechýbali i ďalší jubilanti

15. decembra 2016 |  | | | |

perex-daxnerov-tisovecRegionálna prehliadka speváckych zborov dospelých, Daxnerov Tisovec 2016, má za sebou svoj 36. ročník. Toto podujatie sa tento rok nieslo v duchu 160. výročia narodenia významnej osobnosti kultúrno-spoločenského života regióna, Samuela Daxnera. „Pri tejto príležitosti bola odhalená jeho busta, kde slávnostný príhovor mala Monika Koncošová, predsedkyňa MO Matice slovenskej,“ uviedla pre Rimava.sk Elvira Povinszká z Gemersko-malohontského osvetového strediska, ktoré toto podujatie spoluorganizovalo s mestom Tisovec. Podujatie z verejných prostriedkov podporil Fond na podporu umenia.

V sprievodnom kultúrnom programe účinkovali podľa jej slov popri miestnom Mužskom spevokole Samuela Daxnera a Speváckom zbore slovenských učiteľov všetky prítomné spevácke zbory, ktoré sa zúčastnili tejto prehliadky. „Neodmysliteľnou súčasťou podujatia bola aj predajná výstava ručných prác ľudových remeselníkov pod názvom Vianočná nálada vo vestibule kultúrneho domu,“ priblížila a dodala, že návštevníci mali možnosť nielen obdivovať, ale aj zakúpiť si rôzne vianočné predmety.

Prehliadku speváckych zborov v spoločenskej sále zahájil so svojim programom domáci Mužský spevokol, ktorý nesie meno zakladateľa a prvého dirigenta, Samuela Daxnera. Ako uviedla Povinszká, v tomto roku plynie už 139. rok od založenia tohto speváckeho telesa, ktorého v súčasnosti – ako desiata v poradí – diriguje Gabriela Rufusová. Ako ďalší podľa jej slov vystupoval mládežnícky vokálny súbor Mystic choir zo ZUŠ-ky v Rimavskej Sobote, ktorého vo februári čaká koncertovanie v Londýne. Medzi ďalšími, ktorí sa predviedli na prehliadke bol Miešaný spevácky zbor Bona fide z Rimavskej Soboty, sláviaci tento rok 45. výročie založenia. „Repertoár speváckeho telesa je rôznorodý, od úprav ľudových piesní, árií po muzikál i klasické diela. Bona fide dvakrát úspešne reprezentoval zborové umenie Slovenska v Paríži a z týchto umeleckých zájazdov naspieval svoje tretie CD s názvom Spomienky na Paríž. V súčasnosti zbor vedie Jana Dobrocká,“ spomenula Povinszká.

Ďalším účinkujúcim večera bol Spevácky zbor Quirin z Revúcej pod vedením Jaroslava Petra. Bol založený v roku 2005 pri ZUŠ v Revúcej a združuje všetkých záujemcov o zborový spev v meste Revúca a v okolí. Spevokol sa zúčastňuje domácich i zahraničných festivalov, rôznych súťaží, kde dosahuje podľa Povinszkej pozoruhodné výsledky.

Koniec prehliadky patril hosťovi podujatia, Speváckemu zboru slovenských učiteľov, ktorý je najznámejším amatérskym mužským speváckym zborom na Slovensku. Ako podotkla Povinszká, celé desaťročia patrí vo svojej kategórii k domácej a európskej špičke. „Zbor vznikol v roku 1921, teda nie je ťažké vypočítať, že v tomto roku oslavuje krásne 95. výročie svojho založenia. V poslednom desaťročí sa zbor koncertne predstavil v Japonsku, Českej republike, Ukrajine, Maďarsku, Španielsku, Poľsku, Srbsku, Taliansku, vo Švajčiarsku, v Rakúsku a vo Francúzsku,“ uviedla Povinszká, podľa ktorej koncerty a účasť na festivaloch sú prezentáciou vysokej umeleckej úrovne zboru, ktorý je držiteľom viacerých významných štátnych a rezortných vyznamenaní. Spevácky zbor slovenských učiteľov v súčasnosti diriguje Štefan Sedlický.

V závere prehliadky speváckych zborov Daxnerov Tisovec v podaní všetkých prítomných spevokolov zaznela spoločná skladba Misericordias domini, ktorej aktualitou bolo, že rok 2016 bol v cirkvi vyhlásený za Rok milosrdenstva. Spoločne odspievali i najznámejšiu vianočnú skladbu Tichá noc, svätá noc.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív GMOS Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross