No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Definitívne rozhodnuté – na obnovu časti kaštieľa dostane Jelšava milión eur

1. novembra 2021 | |  | |

JELŠAVA – Historické, remeselné a ekologické centrum Gemera vznikne v severozápadnom krídle coburgovského kaštieľa v Jelšave vďaka grantu jeden milión eur z Európskeho hospodárskeho priestoru (EPH). O finálnom rozhodnutí prideliť grant informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Kultúrne pamiatky sú národným bohatstvom Slovenska. Žiaľ, veľká časť z nich je vo veľmi zlom stave. Tento historický dlh sa snažíme splatiť aj vďaka podpore z grantov EPH, z ktorého v tomto programovom období obnovujeme 19 pamiatok. Medzi ne patrí kaštieľ Coburgovcov v Jelšave,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová.

Článok pokračuje pod reklamou


Kreatívne a kultúrne centrum v obnovenej časti kaštieľa má spojiť miestnych umelcov a remeselníkov, ale aj marginalizované komunity. „Zároveň vytvorí priestor pre osvetu so zameraním na zlepšenie kvality životného prostredia, keďže mesto ohrozuje znečistenie vzduchu. Jelšava patrí v čase vykurovacej sezóny k najviac znečisteným mestám na Slovensku, v zimných mesiacoch množstvo prachových častíc v ovzduší prekračuje normu troj- až štvornásobne,“ podotkol rezort investícií. 

Ako na Facebooku doplnil primátor Jelšavy Milan Kolesár, po dlhej ceste zložitých prípravných prác a postupnej obnovy je pred samosprávou síce nie jednoduché obdobie realizácie rekonštrukcie, ale má už istotu finančných prostriedkov na prvú etapu.

Samotná rekonštrukcia, nevyhnutná pre vznik centra, zahŕňa obnovu poškodených častí kaštieľa, najmä drevených strešných nosníkov, pivnice, či kanalizačného systému a ďalšie. Projekt „Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave - historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera“ získal podporu z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP 2014 - 2021 a zo štátneho rozpočtu SR.

Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvomi nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.

Vonkajšie rozmery pôdorysu sú zhruba 85 x 47 metrov, čo predstavuje 2220 metrov štvorcových zastavanej plochy. Vnútorné nádvorie kaštieľa má rozmery 50 x 20 metrov.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross