No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pri cestách našli zahodené pneumatiky, sklenený demižón aj chladničku

Stavebný odpad, množstvo plastových fliaš, staré pneumatiky ale aj chladničku či sklenený demižón našli dobrovoľníci pri sobotňajšom upratovaní v obciach Mikroregiónu Rimava a Rimavica. Zapojilo sa vyše 230 ľudí, ktorí pri príležitosti Dňa Zeme vyčistili svoje okolie a upozornili na znečisťovanie životného prostredia.

Ako ďalej  pre Rimava.sk povedala manažérka mikroregiónu Anita Koniarová, smetí akoby bolo z roka na rok viac. „Zhodli sme sa, že z pozbieraných odpadkov by sa pokojne dala „zariadiť“ jedna domácnosť,“ uviedla a spomenula, že v prírode sa povaľovali spotrebiče, fľaše, textil a množstvo smetí, ktoré ľudia len tak vyhodia pri ceste. Podľa jej slov má preto dobrovoľnícka akcia stále svoje opodstatnenie. Ako spomenula, zapojili sa do nej všetky vekové kategórie, tak deti ako aj starší ľudia.

Dobrovoľníkom na rozdiel od minulého roka prialo aj počasie. Podľa Koniarovej vyzbierali z okolia svojich obcí oveľa viac smetí ako vlani. Popoludní sa potom podával guľáš v obci Kociha.

Deň Zeme pripadá práve na dnes, 22. apríla. Ľudia po celom svete si ho pripomínajú rôznymi aktivitami. Oslavovať sa začal po tom, ako vedci a ekológovia v USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Svetovým sa stal od roku 1990.

V centre Rimavskej Soboty deti vytvorili plastovú chobotnicu

Na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote dnes popoludní vyrástla obrovská chobotnica, ktorú deti vytvorili z plastových tašiek. Pokúsili sa tak vytvoriť nový rekord najdlhšej plastovej chobotnice na Slovensku. Ako pre Rimava.sk povedala Dana Spišáková z Centra voľného času Relax, zámer sa podaril, ramená chobotnice merali takmer 150 metrov a Rimavská Sobota tak touto ekologickou aktivitou figuruje v knihe slovenských rekordov. Do akcie sa podľa jej slov zapojili viaceré materské aj  základné školy v meste. Ako spomenula, aj takouto formou chcú deťom od útleho veku vštepiť zmysel pre ochranu životného prostredia a dôležitosť triedenia odpadov.

[nggallery id=979]

Zdroj: Rimava.sk, SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross