No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Oslavy Dňa mesta budú o tri týždne neskôr, kvôli koncertu Lucie Bílej

Oslavy Dňa mesta v Rimavskej Sobote sa tento rok neuskutočnia začiatkom mája, ale približne o tri týždne neskôr. Hlavným dôvodom je koncert českej speváčky Lucie Bílej, ktorý organizuje Mestské kultúrne stredisko, lístky sú v predaji približne mesiac. Posun termínu navrhol primátor mesta Jozef Šimko, poslanci ho na včerajšom pokračujúcom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili.

Dni mesta sa každoročne viažu k 5. máju, Rimavskosoboťania si v tento deň pripomínajú výročie udelenia výsadných mestských práv a slobôd. Okrem jarmoku, kultúrnych a športových podujatí sa počas osláv koná aj slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom udeľujú Cenu mesta. Tento rok sa malo uskutočniť v piatok, 3. mája. Ako včera primátor uviedol, oceňovanie aj oslavy Dňa mesta navrhuje presunúť na 24. mája, kedy bude v Dome kultúry koncertovať Lucie Bílá. Väčšina poslancov súhlasila.

Známa česká speváčka vystúpi v divadelnej sále Domu kultúry s orchestrom Petra Maláska, vstupné je 35 eur.
Medzi tými, ktorí sa zdržali, bol aj poslanec Ivan Hazucha. Ako pre Rimava.sk povedal, myšlienka presunúť oslavy kvôli koncertu ho nenadchla. Podľa jeho slov sú Rimavskosoboťania zvyknutí na Dni mesta začiatkom mája, na koncerte Lucie Bílej oslavy podľa neho nestoja ani nepadajú.  Ako potvrdil, koncert bol dohodnutý v rámci série ďalších vystúpení českej speváčky na Slovensku a pôvodne nemal byť súčasťou osláv Dní mesta. Podľa neho však na druhej strane samospráva možno ušetrí na zabezpečení programu pre návštevy z partnerských miest.

 

Deň mesta v Rimavskej Sobote má svoj historický význam, podľa historika nie je presun osláv kvôli komerčnej akcii na mieste. "Podľa môjho názoru je to prinajmenšom neštandardné, presúvať oslavy Dni mesta, ktorými si uctievame už takmer 700 ročnú tradíciu udelenia mestských výsad Rimavskej Sobote z 5. mája 1334. Tento deň je silne zakorenený v dejinách Rimavskej Soboty a v povedomí jej obyvateľov. Zdá sa mi to ako „pošliapavanie“ tradícií,“ povedal pre Rimava.sk Jaroslav Štuller, pracovník štátneho archívu, autor článku o význame Dňa mesta v Rimavskej Sobote, ktorý Rimava.sk vlani priniesla.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross