No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dobrovoľníkov z Poltára nezastaví žiadna veková hranica. Mužov ocenili na podujatí Hasiči hasičom

Dobrovoľných hasičov z Poltára nezastaví žiadna veková hranica. Za ich úspešnú reprezentáciu banskobystrického kraja na minuloročných Majstrovstvách SR dobrovoľných hasičských zborov a hasičského dorastu si prevzali ocenenie v kategórii „významné športové úspechy kolektívu“. Na siedmom ročníku podujatia Hasiči hasičom 2019 v Hliníku nad Hronom minulý piatok ocenili aj ďalších dobrovoľných hasičov. Okres Rimavská Sobota tento rok šesť nominácií, ocenenie získali za súčinnosť pri zásahu v hasení požiaru na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá v okrese Brezno.

Dobrovoľníkov z Poltára ocenili už po tretí krát za úspešnú reprezentáciu kraja na súťažiach Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. "Už na druhý deň sme zasahovali na žiadosť operačného strediska HaZZ v obci Rovňany. Nie je to teda iba o súťažiach a oceneniach. To sú len motivačné činnosti, ktoré majú pripraviť našich členov na pomoc občanom v núdzi,“ povedal Kulich pre redakciu Rimava.sk a upresnil, že v roku 2019 vykonali spolu 30 zásahov. „V našich družstvách súťažia len naše deti, odchovanci z Poltára,“ dodal na adresu úspechu ich bronzového tímu a prezradil tajomstvo ich úspechu.

Družstvo mužov sa v minulom roku postupne prebojovalo cez okresné a krajské kolo až na Majstrovstvá v Kysuckom Novom Meste, kde napokon skončili na bronzovej priečke. „Moji odchovanci, ktorí prešli cez družstvá mládeže a dorastu po prvýkrát pretekali s najlepšími mužskými družstvami na Slovensku, čo pretavili hneď do tretieho miesta, “ uviedol tréner tímu Ján Kulich st.

Článok pokračuje pod reklamouÚspech vybojovali desiati členovia zboru. Najstarší, 42 ročný Marcel Bakuľa súťažil v jednom družstve so svojim iba 19 ročným synom Marekom Bakuľom. Kostru tvorili bratia Ján a Juraj Kulichovci. K nim sa pripojili strieborní dorastenci z roku 2017 Pavel Pham, Dominik Kohút, Daniel Király a Jakub Gmitter. A na jednotlivých kolách sa prestriedali Marek Melicher s Martinom Gordošom

„Chlapci dospievajú a v roku 2019 sme zložili silné družstvo mužov,“ uviedol Kulich s tým, že ide o ich historický úspech v tejto kategórii. Plody dlhoročnej práce s mládežou pod jeho vedením prinieslo tentokrát už v kategórii mužov svoje ovocie a ako sa zdá, dobrovoľných hasičov z Poltára nezastaví žiadna veková kategória. Okrem športovej činnosti každý rok absolvujú niekoľko desiatok výjazdov k požiarom, povodniam a technických výjazdov v rámci mesta ako aj jeho širšom okolí.

Podľa jeho slov bola základom úspechu dlhodobá práca zboru s mladými hasičmi. „Vieme sa výborne pripraviť v kategórii mladí hasiči, dorastenci a už aj v kategórii dospelých“ ozrejmil Kulich prečo sa im vždy darí siahať na najvyššie méty v hasičskom športe dobrovoľných hasičov.

„Sme jeden z najúspešnejších zborov v novodobej histórii hry Plameň v rámci DPO SR. Ani jeden hasičský zbor sa neprebojoval na deväť z jedenástich Celoštátnych kôl tejto súťaže mladých požiarnikov,“ priblížil Kulich ich úspechy počas niekoľkých rokov a dodal, že každá účasť na tomto kole znamená, že patria medzi najlepších osem družstiev v rámci Dobrovoľnej požiarnej ochrany na Slovensku. „Od roku 1994 sme slovenská špička v práci s hasičskou mládežou v podmienkach DPO SR," dodal na záver Kulich.

Dobrovoľný hasičský zbor v Poltári vznikol ešte v roku 1928, dnes má 86 členov, z toho 21 odborne spôsobilých a plne vystrojených. Z jeho radov vzišli vysokí funkcionári Dobrovoľnej požiarnej ochrany a z odchovancov sa stali príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Štyria absolvovali Katedru požiarnej ochrany a slúžia na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Lučenci či na Krajskom riaditeľstve HaZZ v B. Bystrici.

Úspechy v zbore zbierali členovia už odmala. V roku 1983 zaznamenala hasičská mládež z Poltára prvý významnejší úspech na majstrovstvách SR v Tatranskej Lomnici, kde skončila na prvom mieste. Na ďalší čakali až do roku 1994, keď s družstvom chlapcov vyhrali okresné aj krajské kolo a na Celoštátnom kole, ktoré sa udialo v Trenčíne sa stali historicky prvými majstrami SR v Celoštátnej hre Plameň. V roku 1995 reprezentovali Dobrovoľnú požiarnu ochranu SR na medzinárodnej súťaži mladých požiarnikov krajín združených v CTIF, ktorá bola v meste Arco v Taliansku. V rámci súťaže sa konala táborová olympiáda, na ktorej skončili na druhom mieste za družstvom z Ruska. V roku 1996 v Trenčíne, 2002 v Gabčíkove, 2004 vo Zvolene a 2016 v Banskej Štiavnici obsadili na Celoštátnom kole druhé miesto, v roku 2000 skončili tretí.

V kategórii dorast dosiahol Poltár vrchol v roku 1996 na VII. Republikovom kole v Košiciach, kde zvíťazili. „Celkovo bol pre zbor najúspešnejší tento rok, keď sme v hre Plameň obsadili druhé miesto v rámci DPO SR a s dorastom vyhrali Republikové kolo.“ V rokoch 2008 a 2017 sa stali už „len“ vicemajstrami SR v súťaži hasičských družstiev dorastu.

Zdroj: Rimava.sk HaZZ B. Bystrica, DHZ Poltár


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross