No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dobrý tip: Pár rád ako sa jednoducho chrániť pred úpalom

ilustračné foto Zdroj: pixabay

Leto a vysoké teploty nás všetkých vyháňajú z vyhriatych domov von. Väčšinu času tak trávime v bazéne, pri mori alebo na výletoch. Okrem ochrany SPF a správneho oblečenia je dôležitý aj pitný režim a pokrývka hlavy. Len tak sa dokážeme vyhnúť rôznym problémom, vrátane tých zdravotných, informuje Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu z Regionálneho úradu verejneho zdravotníctva a pridáva pár tipov ako horúčavy zvládnuť.

Vysoké teploty môžu spôsobiť dva typy problémov, a to úpal a úžeh, preto je najlepšie sa pred vysokými teplotami správne chrániť. O dodržiavaní pitného režimu ste už určite počuli nie raz. Všade, kam pôjdete, si so sebou preto berte fľašu s vodou. Tú neustále dopĺňajte.

Vyhnite sa noseniu priliehajúcich a nepraktických odevov. Nenoste veľa vrstiev a vyberajte si voľné oblečenie. V tom sa budete cítiť najlepšie. Noste šiltovku alebo klobúk.

Nezabúdajte na ochranu SPF. Na telo si vyberajte minimálne ochranný faktor 30. Na tvár aplikujte vyšší, najlepšie 50.

ilustračné foto Zdroj: pixabay

Dávajte si pozor na alkohol. Okrem toho, že vo vysokých teplotách vám môže spôsobiť problémy už jeden pohár, ovplyvňuje tiež schopnosť termoregulácie.

Vyhýbajte sa tiež náročnej fyzickej aktivite. Cvičte radšej ráno alebo vo večerných hodinách. Keď pracujete vonku, skúste si nájsť chládok, prípadne sa ochráňte správnou pokrývkou hlavy a pite dostatok vody.

Článok pokračuje pod reklamou


Vysoké teploty môžu spôsobiť úpal a úžeh. Oba sú veľmi podobné, no nájdete medzi nimi rozdiely. Úpal sa spravidla prejaví okamžite. K jeho najčastejším príznakom patria bolesť hlavy, zrýchlený tep, kŕče, celková malátnosť, únava, zvýšená teplota, pocit na zvracanie.

Počas tých najvyšších teplôt môžu prísť aj mdloby. V takých prípadoch je dôležité navštíviť lekára. Zaujímavosťou pre mnohých je to, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho môžete mať aj vtedy, ak je vaša pokožka úplne bledá.

lustračné foto Zdroj: pixabay

Druhým problémom spojeným s vysokou teplotou je úžeh. Jeho príznaky sú totožné s tými, ktoré sa spájajú s úpalom. Je tu však jeden významný rozdiel. Všetky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Často až v noci. Úžeh je väčšinou sprevádzaný spálenou pokožkou.

V jednoduchosti povedané, úpal aj úžeh spôsobujú vysoké teploty, z ktorých prichádza k prehriatiu organizmu. Zväčša sa objavujú vtedy, keď ste vystavení vysokým horúčavám po celý deň. A to bez toho, aby ste sa pred nimi nejako kryli alebo chránili.

Proti úpalu a úžehu musíte bojovať čo najrýchlejšie. Organizmus je potrebné schladiť. Preto sa presuňte do chládku. Najlepšie do interiéru, kde máte posteľ alebo pohovku. Ľahnite si na ňu a zdvihnite nohy.

Napite sa studenej vody. Doplňte pitný režim, no nevypite toho naraz príliš veľa. Mohlo by vám zostať zle. Po chvíľke sa skúste schladiť sprchou alebo studenými obkladmi. Tie prikladajte na hlavu, krk a slabiny. Správna reakcia by mala zaistiť zlepšenie do 30 – 40 minút. Ak by vám bolo zle aj po dlhšej dobe, je nutné navštíviť lekára.

Deti milujú teplo a počas leta trávia väčšinu času vonku. Pobyt na čerstvom vzduchu a pravidelný pohyb sú dôležité, no nezabúdajte, že úpal môže spôsobiť problémy aj im. Príznaky sú rovnaké ako u dospelých. Zväčša sa vyskytuje nevoľnosť, únava a pocit na zvracanie.

lustračné foto Zdroj: pixabay

V prípade, že má vaše dieťa úpal, postupovať môžete podľa vyššie spomenutých krokov. Dieťa ochlaďte vlažnou sprchou alebo obkladmi. Využiť môžete tiež lieky na zníženie teploty. Ak by sa situácia nezlepšovala, je potrebné navštíviť lekára.

Prvé príznaky úpalu a úžehu môžu byť nebadané a človek si ich nevšimne. Po krátkom čase sa však začínajú objavovať ďalšie. Akonáhle vám zostane zle, choďte zo slnka preč a napite sa. Snažte sa čo najrýchlejšie schladiť. Vyhnete sa tak strate vedomia a kolapsu organizmu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross