No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cesty v okrese R. Sobota majú začať opravovať na jar, čaká sa už len na zhotoviteľa

5. marca 2020 |  | |

Oprava havarijných úsekov ciest II. a III. triedy v správe Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje. V najbližších mesiacoch by mali byť opravené viaceré úseky v okrese Rimavská Sobota v dĺžke takmer 15 kilometrov. "Minulý rok boli vysúťažené a dnes sú už podpísané zmluvy a je to naozaj len na zhotoviteľovi, kedy si vyberie termín," uviedol podpredseda samosprávneho kraja Ondrej Lunter na včerajšom rokovaní s desiatkami starostov v Rimavskej Sobote. Podľa jeho slov ide o úseky ciest Hajnáčka - Tachty, Bátka - Ratková, Rimavská Seč - Bátka. Financie na ich opravu majú v tejto etape čerpať z úveru od štátu vo výške 33 mil. eur. Na zasadnutí Združenia miest obcí Gemera a Malohontu pripomenul, že do okresu Rimavská Sobota pôjde pomerne najviac financií, približne 15 percent, keďže postupujú podľa vzorca najväčšej cestnej siete, ako aj počtu obyvateľov.

Jednotlivé úseky, ktoré sa majú v správe BBSK opravovať
Hajnáčka – G. Jablonec – Tachty – 4,893 km - 552 794,14 eur vrátane DPH
Bátka – Teplý Vrch – Ratková – 5,492 km - 661 466,54 eur vrátane DPH
Rimavská Seč – Bátka – 3,350 km - 370 829,63 eur vrátane DPH

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej uviedol, hoci sa s rekonštrukciou úsekov mohlo začať už na jeseň, keďže stavenisko odovzdali v septembri, zhotoviteľ spoločnosť Viakorp má na zrealizovanie 150 dní. Podľa Luntera však víťaz vysúťažil viacero zákaziek a rozhodli sa, že začnú v okrese Lučenec. "Nevedeli sme to korigovať, kde začne," prehlásil Lunter s tým, že v okrese Rimavská Sobota by práce mali byť zahájené už v najbližších týždňoch s ukončením do tohto leta.

Kvôli množstvu ciest a nedostatku techniky predĺžili dobu asfaltovania až na 180 dní

Banskobystrická regionálna správa ciest podľa podpredsedu BBSK vytypovala ďalšie úseky, ktoré sú v najkritickejšom stave, tieto úseky boli postúpené šiestim poslancom BBSK za okres Rimavská Sobota na prípadnú úpravu. "Nevstupovali však zásadne do týchto priorít a následne ich nechali schváliť," podotkol Lunter. Súťaž na tieto úseky prebieha a podľa Luntera zatiaľ nikto zo zúčastnených nepodal námietku, stavenisko by tak mohlo byť odovzdané v apríli. Práce majú byť financované zo zdrojov BBSK vo výške približne 30 mil. eur.

Medzi úseky, kde má dôjsť k výmene nevyhovujúcich kilometrov patria Šimonovce - Martinová, Čerenčany spojka - Rimavská Sobota, Padarovce - Teplý Vrch, Žíp spojka - Dulovo spojka, Jesenské - Petrovce - Dubno - Gemerský Jablonec, Potok - Rovné - Krokava, ako aj úseky Bátka - Uzovská Panica, Teplý Vrch križvatka - Hrušovo, Blhovce - Konrádovce - Lenka - Hubovo, Chrámec, Neporadza spojka. Podpredseda BBSK ďalej uviedol, že víťaz bude mať v tomto prípade až 180 dní na realizáciu. Predĺženie doby realizácie odôvodnil historicky najväčším počtom ciest. "Sme limitovaní počtom obaľovačiek v okolí regiónu," povedal a dodal, že za kratšiu dobu by nestihli vygenerovať toľko asfaltu, koľko budú rekonštruovať ciest. Preto sa môže stať, že niektoré z týchto ďalších úsekov nebudú tento rok, ale až na budúcu jar.

Úseky sa majú rekonštruovať v celej asfaltovej ploche, ale podľa podpredsedu BBSK je možné, že na dlhých úsekoch, ktoré boli vyhodnotené ako dobré, tak tam budú niektoré časti ponechané. Podľa Luntera by však na konci ich funkčného obdobia chceli mať v celom kraji zrekonštruovaných viac ako 500 kilometrov ciest, čo je asi polovica ciest v havarijnom stave. "Cesty boli to, čo ľudí najviac trápilo a v tejto oblasti bude spravený najväčší pokrok," uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk

Kraj zainvestuje do priorít o 30 miliónov eur viac, stúpnuť majú platy aj na školách či v kultúre

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross