No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj zainvestuje do priorít o 30 miliónov eur viac, stúpnuť majú platy aj na školách či v kultúre

18. októbra 2019 | | |  | | | |

Oproti aktuálnemu roku budú investície do prioritných oblastí z rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja vyššie o približne 30 miliónov eur, pomôžu tiež peniaze z eurofondov. Rozhodli o tom poslanci BBSK na včerajšom rokovaní o rozpočte na rok 2020. Kraj podľa neho investuje 58 037 000 eur do rekonštrukcie ciest, zariadení sociálnych služieb, stredných škôl či obnovy kultúrnych pamiatok. Rimava.sk o tom informovala hovorkyňa BBSK Marcela Glevická.


V budúcom roku z krajského rozpočtu vyčlenili poslanci na rekonštrukciu a výstavbu ciest II. a III. triedy a cyklotrás viac ako 28 miliónov eur. Peniaze Úrad podľa Glevickej prerozdelí na základe stanoveného kľúča do všetkých trinástich okresov, do úvahy pritom bude brať percentuálny podiel šírky ciest a podiel počtu obyvateľov v jednotlivých okresoch. „Najvyššia suma, viac ako 3,5 milióna eur, je určená na cesty a cyklotrasy v okrese Rimavská Sobota,“ priblížila Glevická a dodala, že okres Banská Bystrica má v rozpočte 2,9 milióna eur, Lučenec (2,6 milióna eur), Veľký Krtíš (2,4 milióna eur) a Zvolen (2 milióny eur). Okresom Brezno a Revúca sa ujde po približne 1,7 milióne eur, okresu Žiar nad Hronom asi 1,5 milióna eur. Vyše milióna eur pôjde na cesty v každom z okresov Detva, Krupina, Poltár a Žarnovica, pre okres Banská Štiavnica je určených takmer 700-tisíc eur.
„Pokračujeme v tom, čo si myslíme, že je pre všetkých obyvateľov kraja dôležité, rekonštrukcie ciest, po ktorých denne cestujú do škôl, zamestnania alebo za lekármi. Z roka na rok investujeme viac peňazí do ciest a investujeme do ciest rekordné sumy. Prognóza i rozpočet sú však opatrné, do úvahy berieme novelu zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, ktorá nás pripravila o šesť miliónov eur aj spomalenie ekonomiky,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.


Do stredných škôl pôjde 18, 9 milióna eur
Vďaka tomu, že kraj opäť čerpá investície z eurofondov, sa podľa Glevickej výrazne sa zvýšia investície, ktoré sú určené napríklad do modernizácie praktického vyučovania stredných odborných škôl či rekonštrukcií škôl alebo učební praktického vyučovania. Na modernizácie a rekonštrukcie stredných škôl je určených v investíciách kraja približne 10 miliónov eur, ktoré budú vrátené z projektu IROP. Pôjdu do 17 stredných škôl v Detve, Krupine, Lučenci, Tornali, Veľkom Krtíši, Brezne, Želovciach, Zvolene, Poltári, Fiľakove, Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici.

Medzi najväčšie kapitálové investície v oblasti kultúry bude v budúcom roku patriť rekonštrukcia strechy Novohradskej knižnice v Lučenci (300-tisíc eur), rekonštrukcia študovne a čitárne Krajskej knižnice Ľ. Štúra vo Zvolene (300-tisíc eur) či nákup svetelnej techniky pre Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene (200-tisíc eur)

Stúpnu platy ľuďom pracujúcim v zariadenia sociálnych služieb, školách a kultúre
Plánované desaťpercentné zvyšovanie platových taríf zamestnancov verejnej správy, ktoré vstúpi do platnosti nariadením vlády od januára budúceho roku, sa podľa Glevickej odrazí vo zvýšených bežných výdavkoch na mzdy zamestnancov pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb, školstve a kultúre. "Nariadenie vlády o zvyšovaní platových taríf v sociálnych službách znamená, že na mzdy zamestnancov pracujúcich v 28 zariadeniach sociálnych služieb, ktorí sa starajú o približne 3000 ľudí, pôjde 1 833 000 eur," priblížila hovorkyňa BBSK.

O dva milióny eur viac v porovnaní s rozpočtom pre tento rok pôjde v roku 2020 na mzdy zamestnancov škôl a školských zariadení hospodáriacich ako rozpočtové organizácie. Tieto peniaze majú pokryť aj zvýšenie platov začínajúcim učiteľom o 156 eur či dofinancovanie asistentov učiteľov. "Nad rámec nariadenia vlády zvýši samosprávny kraj o desať percent aj platy nepedagogickým zamestnancom školských zariadení," poznamenala Glevická s tým, že mzdy viac ako štyroch stoviek zamestnancov kultúrnych inštitúcií vyjdú BBSK o takmer 482-tisíc eur drahšie.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross