No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R2: Mostná estakáda za Mýtnou bude najdlhšia na Slovensku. Ide o vyše 230-miliónovú investíciu

18. februára 2020 |  | | | | |

Približne päťkilometrová mostná estakáda medzi Kriváňom a Mýtnou, ktorá je súčasťou výstavby úseku R2, bude najdlhšou na Slovensku a s najväčšou pravdepodobnosťou aj v strednej Európe. Bude prechádzať pri vodnej nádrži, ponad cestu I. triedy, ako aj ponad železničnú trať pri Mýtnej. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová, estakáda sa bude nachádzať v údolí Krivánskeho potoka vo výške 15 až 45 metrov v tesnej blízkosti vysokého napätia a existujúcej zástavby.

Zmluva na výstavbu úseku R2 Kriváň - Mýtna bola podpísaná v uplynulých dňoch. Úsek má postaviť Združenie spoločností Dopravstav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS. Podľa informácií NDS bola zmluvná cena za postavenie úseku stanovená na viac ako 230-mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Víťaz pritom vzišiel z historicky prvej verejnej súťaže, ktorá sa hodnotila multikriteriálne. Úsek by mal motoristom slúžiť v roku 2024.

Diaľnica prekrojí okolitú krajinu, má však spoločenský význam

Podľa starostu dotknutej obce Lovinobaňa Mariana Lenharda im tento projekt bol odprezentovaný, že ide o najdlhšiu estakádu v strednej Európe. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol, je dobré, že NDS akceptuje pri výstavbe komunikácie R2 bariérovú hlukovoú stenu a obce, ktoré budú pri tejto rýchlostnej komunikácii by nemali byť zaťažené nejakým spôsobom. "Bude to zásah do životného prostredia. Diaľnica v podstate prekrojí túto krajinu, ale ten spoločenský význam to má," skonštatoval Lenhard.

Článok pokračuje pod reklamou.Začiatok trasy tohto cca 9 km dlhého úseku nadväzuje na predchádzajúci úsek R2 Pstruša – Kriváň v dočasne upravenej mimoúrovňovej križovatke Kriváň. Koniec úseku sa pred obcou Mýtna napojí na úsek R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce, ktorý je vo výstavbe a hotový by mal byť v roku 2021.

Víťaz súťaže na výstavbu R2 s tunelom Soroška by mal byť známy tento rok

Ďalšie nové úseky rýchlostnej cesty R2 pribudnú v najbližších rokoch, keďže v súťaži na zhotoviteľa stavebných prác sú diela R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška. NDS vyhlásila súťaž na zhotoviteľa úseku R2 Rožňava - Jablonov nad Turňou koncom minulého roka. Nový úsek má motoristom uľahčiť cestu na kritickom bode južnej trasy s horským priechodom Soroška, ktorý býva problematický predovšetkým v zimnom období. Okrem komfortu cestovania sa vybudovaním nového úseku zvýši aj bezpečnosť motoristickej verejnosti. Predpokladaná hodnota zákazky je približne 243,15 mil. eur bez DPH. Podpis zmluvy so zhotoviteľom NDS predpokladá koncom roka 2020.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: NDS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross