No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na podmytej ceste ostala miestami desaťmetrová jama

30. júna 2020 | |  | 

Strhnutá cesta II. triedy medzi Muráňom a Prednou Horou, ktorá je v správe BBSK, ostane neprejazdná niekoľko mesiacov. Cestu, ktorú minulý rok opravovali, podmyla veľká voda po prívalovom daždi uplynulú nedeľu. Na vzdialenosti asi 50 metrov je cesta zosunutá úplne. Ostala tam asi desať metrová priepasť. Druhý jazdný pruh je podmytý, podľa cestárov tam nie je možná žiadna premávka. Na mieste boli aj cestári, čakali, kým voda dotečie a začali s čistením existujúcej komunikácie. Tam však podľa informácií Regionálnej správy ciest (RSC) ich práca končí, pretože na opravu takých rozmerov potrebnú techniku nemajú.

Článok pokračuje pod reklamou„Cesta II/531 je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora,“ povedal po prehliadke komunikácií predseda BBSK Ján Lunter a dodal, že oprava potrvá zrejme niekoľko mesiacov, pretože je potrebné, aby si cestu prezreli statici i projektanti a prijali najoptimálnejšie riešenie pre jej opravu.

Silná búrka, ktorá sa v nedeľu podvečer prehnala Muránskou planinou, poškodila cesty na dvoch úsekoch, a preto tam platí mimoriadna situácia. „Na ceste II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou je to na piatich kilometroch medzi kilometrom 24 a 29, na ceste tretej triedy v smere z Revúcej do Muránskej Zdychavy medzi kilometrami 5 až 7,“ uvádza BBSK.

V obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta bola vyhlásená mimoriadna situácia. Lejak po sebe zanechal cestu III/2845 do obce Muránska Zdychava prejazdnú len v jednom pruhu. Úplne neprejazdná ostala cesta II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou. Úsek je možné obísť.

Povolia prejazd cez národný park

Obyvatelia, ktorí majú trvalý či prechodný pobyt v Muránskej Hute, tí, ktorí sú tam zamestnaní, alebo osoby, ktoré uzavretou cestou dochádzajú do zamestnania, budú môcť prejsť cez Národný park Muránska planina. Ako ďalej uvádza Banskobystrický samosprávny kraj, oprávnenosť prejazdu chráneným územím budú kontrolovať policajti.

„Cestu III/2845 do Muránskej Zdychavy poškodila prívalová voda na niekoľkých úsekoch, ktoré podmáčala alebo celkom strhla. Cesta je nateraz prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre osobné automobily,“ uviedol predseda BBSK, podľa ktorého práce na čistení toku Zdychava už začali. „Budeme sa snažiť, aby ľudia čo najmenej pocítili to, čo sa stalo a odstraňovať škody v čo najkratšom čase,“ doplnil Lunter a zároveň dodal, že podľa dostupných informácií na miestach spadlo viac ako 130 milimetrov zrážok.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK

VIDEO: Prietrž mračien udrela aj na R. Sobotu: Vyvalila stromy a strhla strechy

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross