No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ožďany: Prieskum ukázal dôvody zosuvu cesty. SSC upresnila, kedy by mala byť plne prejazdná

13. novembra 2022 | |  | 
Archívny záber.

OŽĎANY – Koncom februára 2021 sa na oždianskych serpentínach v smere od Oždian na Babin most v jednej časti zosunula časť vozovky. Niekoľkometrový úsek so zvodidlami visel vo vzduchu a asfalt bol popraskaný. Do konca roka by mal byť úsek plne prejazdný.

Na cestu pribudlo dopravné značenie, pri prejazde daným úsekom museli vodiči prechádzať do protismeru. Slovenská správa ciest sa neskôr snažila cestu opraviť, jama pod zosunutou cestou sa však stále zväčšovala. Nutné bolo vypracovať inžinierskogeologický prieskum, ktorý mal určiť dôvody a príčiny zosuvu cesty. Jeho výsledky sú už známe a na oprave cesty sa začalo pracovať.

Článok pokračuje pod reklamou


„Na oždianskych serpentínach prebiehajú geologické a stavebné práce za účelom realizácie nevyhnutných opatrení na sanáciu zosunutia svahu cesty I/16, ktorých podstatou je výstavba oporného múru založeného na sústave pilót kotvených do hĺbky 12 – 15 metrov, zároveň sa zrealizujú horizontálne drenážne vrty na odvedenie spodných vôd z telesa cesty a svahu nad ňou,“ vysvetlil pre Rimava.sk Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest.

K téme:
Na oždianskych serpentínach sa zosunula krajnica. Vodiči zbystrite pozornosť
Ožďany: SSC zisťuje dôvody zosuvu časti cesty na serpentínach. Opýtali sme sa, kedy chcú úsek opraviť

Ako pokračoval, práce by mali byť ukončené do konca roka 2022 s tým, že zlé poveternostné podmienky môžu termín predĺžiť. Po ukončení prác bude podľa jeho slov cesta plne prejazdná.

„Náklady na realizáciu geologickej úlohy sú 214 417 eur vrátane DPH, predbežne odhadované náklady na úpravu cesty a osadenie zvodidiel sú cca 30 000 eur vrátane DPH,“ informoval.

„Príčinou zosuvu bolo nestabilné podložie cesty, ktorej násyp vytvoril na šmykovej ílovitej pláni s vysokým sklonom v hĺbke cca 4,5 m vyšší tlak ako bol odpor stabilných vrstiev svahu. K odtrhu prispelo aj značné podmáčanie svahu spodnými vodami kumulovanými v mieste zosuvu,“ dodal na záver.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross