No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dvojročná Ninka - veľká bojovníčka s ťažkou chorobou

perex-ninkaIba dvojročná Ninka Gubalová denno-denne zvádza so svojimi rodičmi a takmer 5-ročnou sestričkou boj s ťažkou, nevyliečiteľnou, chorobou. Pomôcť by jej mohli rehabilitačné pobyty a pomôcky, ktoré by spomalili alebo zlepšili jej ochorenie, spinálnu svalovú atrofiu druhého stupňa. Touto chorobou však Ninka netrpí od svojho narodenia. Po narodení bola ako každé bábätko - zdravé, usmievavé, veselé a rodičom robila radosť. Po viac ako roku od narodenia stála po prvýkrát sama na svojich malých nožičkách. Neskôr si však jej mamina, Erika Gubalová, začala všímať, že si Ninka ťahá nôžky za sebou. „Už ako 15-mesačná nám stála, obkročovala. Odvtedy však všade chodí po kolenách. Nedostane sa do chôdze a už sa jej začína kriviť chrbátik, nakoľko tie svaly sa nevládzu držať pokope,“ povedala pre Rimava.sk mama Erika. 

Pomôcť môže každý! A to aj prostredníctvom online systému darcovstva na Slovensku, odkaz pre pomoc nájdete tu. Okrem toho môžete Ninke a jej rodičom pomôcť aj formou verejnej zbierky.

Týmto komplikáciám by podľa jej slov mali predchádzať rehabilitačnými pobytmi a pomôckami. Keďže na túto chorobu doposiaľ neexistujú žiadne lieky. „Lekári nám nevedia povedať, akým smerom sa to bude vyvíjať. Povedali nám, aby sme čím viac rehabilitovali, aby sa ten stav udržal taký aký je alebo aby sa to zlepšilo,“ uviedla Erika a zároveň dodala, že rehabilitačné pobyty ako aj pomôcky zdravotná poisťovňa neprepláca. Ako ďalej priblížila, cena pobytov i pomôcok sa pohybuje v stovkách až tisíckach eur. „Nakoľko iba manžel chodí do práce, ja som na rodičovskom s malou a máme aj druhú dcérku, ktorá chodí do škôlky, tak z rodinného rozpočtu je to ťažké zafinancovať,“ poznamenala. Preto sa Ninke snažia pomôcť ako vedia, ako hovorí Erika, hľadajú všetko, čo by im pomohlo.

Malá veľká bojovníčka je však aj napriek zákernej chorobe šidielko ako každé dieťa. Prezradila pre Rimava.sk mamina Erika. „Ninka je rozumovo na tom až príliš dobre. Čo sa týka čítania alebo počítania je veľmi vnímavá,“ hovorí s úsmevom Erika. Ako zároveň doplnila, Ninka by už ale chcela pobehnúť za svojou staršou sestričkou, no kvôli chorobe sa jej to nedarí, čo sa u nej prejaví nervozitou a krikom.

Pomôcť môže každý! A to aj prostredníctvom online systému darcovstva na Slovensku, odkaz pre pomoc nájdete tu. Okrem toho môžete Ninke a jej rodičom pomôcť aj formou verejnej zbierky.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross