No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto chce svoje organizácie odpájať od centrálneho vykurovania, podľa Energobytu by predtým malo vypracovať audit

17. decembra 2012 |  | | |

Rimavskosobotská samospráva, ktorá je menšinovým vlastníkom centrálneho vykurovania v meste, bude odpájať niektoré svoje budovy a organizácie od centrálneho kúrenia. Ako primátor mesta Jozef Šimko na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva prehlásil, ušetrí tak milióny.
"Pripravujeme opatrenia, pretože si dovolím povedať, tam je obrovská rezerva," povedal Šimko, podľa ktorého pravdepodobne už v januári pristúpia k čiastočnému vykurovaniu futbalového štadióna vlastnými silami a prostriedkami. Ako Šimko pre Rimava.sk priznal, vypísal už výberové konanie na dodávku rekonštrukcie futbalového štadióna, kde chcú opätovne sprevádzkovať pôvodný kotol. "Ten, ktorý bol pred dvomi rokmi odpojený, teraz vrátime späť," povedal Šimko a dodal, že znížia výdavky minimálne o 40 percent na vykurovanie štadióna.

Na centrálne vykurovanie sú podľa primátora napojené základné školy, materské školy či Mestské kultúrne stredisko. Ako poznamenal, v prípade škôlky na Ulici Dobšinského bol rozdiel medzi vlastným a centrálnym vykurovaním 8 tis. eur, pričom vlastné vyšlo lacnejšie. "Ja toto nemôžem dopustiť, idem to riešiť. Len bohužiaľ mám zaviazané ruky v tom zmysle, že sú popodpisované zmluvy, niektoré končia v roku 2020 -2022," tvrdí primátor. Zároveň však dodal, že situácia sa dá vyriešiť.

Centrálny zdroj tepla v Rimavskej Sobote zabezpečuje spoločnosť Energobyt, v ktorej má 41 percentný podiel mesto Rimavská Sobota. Väčšinu podielu má materská spoločnosť Energobytu, zahraničná firma Stefe SK. Ako pre Rimava.sk uviedol konateľ spoločnosti Energobyt Július Illés, o odpájaní mestských budov a organizácií od centrálneho zásobovania teplom ich nikto neinformoval. O futbalovom štadióne sa dozvedeli iba neoficiálne, čo ich prekvapilo, keďže primátor je v spoločnosti tiež konateľom. Illés zároveň podotkol, že v súčasnej ekonomickej situácii mesta bude problém financovať novú kotolňu za niekoľko desiatok tisíc eur pri nejasnej ekonomickej návratnosti.

"Určite by sa zamedzilo plytvaniu mestských peňazí a skresľovaniu údajov. Takejto objektívnej analýzy by sa mesto nemalo báť," hovorí Illés
Ako poznamenal, stále navrhujú, aby bol objednaný nezávislý bezplatný audit porovnania nákladov a ceny tepla a až potom by sa malo rozhodnúť či sa to mestu oplatí. "Určite by sa zamedzilo plytvaniu mestských peňazí a skresľovaniu údajov. Takejto objektívnej analýzy by sa mesto nemalo báť," hovorí Illés, podľa ktorého spoločnosť navrhuje mestu, aby sa zameralo na šetrenie nákladov na teplo vo svojich objektoch zateplením či výmenou okien. "Dokonca ponúkame, že takéto projekty prefinancujeme v rámci projektu EPC a náklady sa uhradia z úspor (bez zaťaženia mestského rozpočtu) a mesto bude mať zároveň aj vynovené objekty s predĺženou stavebnou životnosťou. Žiaľ mesto Rimavská Sobota na tieto ponuky stále nereaguje, čo je v jeho neprospech," zdôraznil konateľ spoločnosti Energobyt.

Podľa Illésa o pripojenie futbalového štadióna ich požiadalo mesto v roku 2010 kvôli problémom pri prevádzke starej kotolne a nehospodárnej výrobe teplej úžitkovej vody. Pripojenie vtedy spoločnosť stálo viac ako 40 tisíc eur. Odpájanie má podľa Illésa navyše negatívny vplyv pre ostatných občanov a odberateľov tepla. "Na tento fakt sme pána primátora v minulosti už viackrát upozornili," podotkol Illés, ktorý odpájanie považuje zo strany mesta za unáhlený a nešťastný krok aj preto, lebo v januári 2013 má zasadať pracovná skupina tvorená z niektorých poslancov, vedenia mesta a zástupcov Stefe SK a hlavným bodom ich rokovania má byť práve stanovenie predajnej ceny tepla na rok 2013.

Na margo šetrenia pri pôvodnom vykurovaní MŠ na Ulici Dobšinského podľa Illésa ide o nesprávnu sumu. "Na rokovaní konateľov sme primátorovi podrobne vysvetlili, že takéto porovnanie je chybné a nekorektné," uzavrel Illés.

Vyjadrenie spoločnosti Energobyt v plnom znení prinášame v článku tu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross