No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fiľakovo: Jednou z ich najväčších investícií roka chcú zabrániť vandalizmu

Mestské zastupiteľstvo na svojom decembrovom zasadnutí schválilo rozpočet na rok 2021. Do registra investičných plánov mesta zahrnulo rozsiahle práce na cintoríne i dlho očakávané oplotenie mestského parku.

Zainvestujú z vlastnej kasy

Samospráva v aktuálnom roku zainvestuje do mestského cintorína i parku. Ako informoval primátor mesta Attila Agócs, oba projekty budú hradené z vlastných zdrojov mesta. „V posledných rokoch sme sa sústredili na projekty, na ktoré bolo možné získať dotácie a vo výraznej miere tak naštartovať rozvoj mesta. Keďže sa nám v roku 2020 podarilo dokončiť v podstate všetky začaté veľké projekty, v aktuálnom roku sa zameriame na také, na ktoré nie je možné získať dotácie. Dobehneme naše ,resty´ v tomto smere a zainvestujeme z vlastnej kasy,“ vysvetlil primátor.

Článok pokračuje pod reklamou



Vynovené chodníky v cintoríne

Ako ďalej informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, vedenie mesta vyhodnotilo ako najproblematickejšiu často diskutovanú bezpečnosť v mestskom parku a stav chodníkov v cintoríne. Ich rekonštrukcia bola plánovaná už na rok 2020, avšak kvôli koronakríze mesto svoj plán presunulo na tento rok.

Podľa primátora plánujú zrekonštruovať všetky chodníky v starej časti cintorína vrátane príjazdovej cesty vedúcej od parkoviska k domu smútku. Dostanú nový asfaltový povrch. „Okrem toho komplexne zrekonštruujeme vstup pre peších, ktorý je dnes v dezolátnom stave,“ ozrejmil s tým, že vyasfaltujú vyše 2 300 metrov štvorcových plôch, obnovia schody, namontujú zábradlia a aj oplotenie. Celkovo je cena projektu odhadovaná na takmer 49-tisíc eur.

Problémom sú vandali

Druhý projekt, ktorým je oplotenie celého mestského parku, má podľa hovorkyne mesta vyriešiť problém s nočným vandalizmom a zgrupovaním sa neprispôsobivých obyvateľov či mládeže. „Viedli sme dlhé diskusie, ako tento problém vyriešiť a dospeli sme k záveru, že najefektívnejšie bude celý park ohradiť a na noc zatvárať tak, ako je to v mnohých iných mestách,“ vysvetlil primátor s tým, že oplotenie bude dlhé približne 1,4 kilometra.

Zhotovené má byť z plotových dielcov. „Výnimkou bude strana parku nachádzajúca sa pri Ulici SNP a gymnáziu. V tejto časti sme sa rozhodli zrealizovať historizujúce oplotenie z kovaných dielov s murovanými stĺpikmi, aké sa tu nachádzali v minulosti. Osadené tu budú aj dve vstupné kované brány, a to z oboch strán kaštieľa,“ uviedol. Ďalšie tri vstupy sa budú nachádzať pri „park presse“, pri železničnej a pri autobusovej stanici. Ohradenie parku je odhadované na 140-tisíc eur, pôjde tak o jednu z najväčších investícií roka. „Ak sa nám nenavýšia ceny počas obstarávania či realizácie, oba spomínané projekty dokončíme ešte v tomto roku,“ uzavrel primátor.

Zdroj: Rimava.sk, mesto Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross