No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Palócke dni s bohatým programom, počas osláv odovzdajú aj ceny mesta

filakovo-robert-piatrikKoniec prvej polovice augusta sa vo Fiľakove bude niesť v znamení osláv. Samospráva spolu s ďalšími organizátormi pripravila už 26. ročník obľúbených Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo, ktoré sa uskutočnia 12. až 14. augusta. Podujatie bude lemované bohatým programom ako aj odovzdávaním cien mesta i cien primátora. Rimava.sk o tom informoval tlačový referent Fiľakova Jozef Mikuš.

Podľa jeho slov oslavy odštartujú v piatok, 12. augusta, popoludní na Námestí slobody hudobno-tanečným programom rómskych talentov s názvom Spoznajte nás! Po ňom bude na Podhradskej ulici nasledovať slávnostné odhalenie bronzovej busty významného Fiľakovčana Vilmosa Hulitu, ktorej autorom je fiľakovský akademický maliar Alfréd Balázs.

„Hulita bol legendárnym dlhoročným riaditeľom fiľakovskej továrne, v ktorej zamestnával až 4 400 ľudí. Podporoval spoločenský život, dobrovoľných hasičov či dychovkárov a stál aj pri založení FTC. Počas jeho vedenia sa fiľakovskí futbalisti stali štátnymi majstrami. Niekoľko rokov stál aj na čele Fiľakova, ktoré v tých časoch malo štatút veľkej obce. Práve vďaka Hulitovi sa naše mesto opäť postavilo na nohy,“ priblížil primátor Fiľakova Attila Agócs.

Prvý deň osláv bude pokračovať výstavou fotografií z rekonštrukcie svätyne kostola Nanebovzatia Panny Márie (Mestské vlastivedné múzeum), multietnickým programom s oficiálnym otvorením osláv (Námestie slobody) a koncertom Ferenca Demjéna (hradný areál). „V sobotu bude mestský park centrom fiľakovského jarmoku, kde sa uskutoční aj program pre deti. Predpoludním sa na Šávoľskej ceste otvoria pivnice, v ktorých domáci vinári ponúknu ochutnávky rôznych druhov vín,“ povedala Adrea Illés Kósik, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove. Ako ďalej priblížila, sobotné popoludnie bude patriť koncertom živej hudby (mestský park) a výstave fotografií Andrása Zupku (MsKS). Podvečer sa v divadelnej sále MsKS uskutoční stretnutie rodákov, z ktorých mnohí vystúpia v programe spolu s domácimi umelcami.

„Pozvanie prijalo približne 30 rodákov so svojimi partnermi. Spolu s nimi sa slávnostného programu zúčastnia riaditelia mestských podnikov a organizácií, mestskí i krajskí poslanci či starostovia okolitých obcí,“ uviedol primátor Agócs. V rámci programu sa uskutoční aj slávnostné odovzdávanie cien mesta. Tie odovzdajú do rúk pátra Stanislava za obnovu fiľakovského kostola a prezidenta klubu FTC Attilu Visnyaia za vynikajúce výsledky v predošlom období. Okrem cien mesta sa budú udeľovať aj ceny primátora. „Prevezmú si ich zakladateľ oddielu silového trojboja František Szajko, fitneska Blanka Vassová, literát a šéfredaktor literárneho časopisu Attila Miszer, slam poet Róbert Laboda a režisér Tomáš Eibner,“ vymenoval primátor a dodal, že záver druhého dňa osláv bude patriť koncertom Ildikó Keresztes a Petra Cmorika s kapelou.

Nedeľa začne slávnostnou svätou omšou v slovenskom aj maďarskom jazyku. „Popoludnie spríjemní opereta s názvom Cirkusová princezná v podaní divadla Fogi Színház. Športoví nadšenci si budú môcť vychutnať majstrovský futbalový zápas medzi FTC Fiľakovo a MFK Detva. Nedeľu a celé slávnosti zavŕši koncert skupiny Republic,“ doplnila Illés Kósik.

Novinkou tohtoročných osláv sú aj výhody pre Fiľakovčanov, ktorí si plnia svoje povinnosti voči mestu. Tí, ktorí sa nenachádzajú v zozname neplatičov, dostanú do domácnosti jeden lístok na ľubovoľný sobotňajší alebo nedeľňajší koncert. „Samozrejme, z ekonomického hľadiska nie je možné ponúknuť výhody každému obyvateľovi. Napriek tomu si myslím, že je to dobrá motivácia. Už som sa stretol reakciami, že si ľudia zaplatili dane, aby dostali lístok. Musím pochváliť aj zamestnancov úradu, ktorí v tomto odviedli skvelú prácu,“ uzavrel primátor.

Samospráva od začiatku augusta rozdala približne 140 lístkov. Očakáva sa, že toto číslo vzrastie v priebehu budúceho týždňa. Podľa Agócsa sa zodpovední Fiľakovčania môžu tešiť aj na mestské karty výhod, ktoré by mali byť aktuálne v priebehu budúceho roka.

Program - XXVI.  Palócke dni a Dni mesta Fiľakovo

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross