No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO A VIDEO: Na Fiľakovskom hrade predstavili novú atrakciu

26. mája 2022 | | |  | 

FIĽAKOVO - Areál Fiľakovského hradu má nové lákadlo. Čitatelia nášho partnerského portálu Novohradské.sk si ešte vlani na jeseň mohli prečítať o pravekej peci na výpal keramiky. Novinku vo štvrtok (26. 5.) slávnostne predstavili a odovzdali.

Článok pokračuje pod reklamou.


Praveká pec je výsledkom práce nadšencov z Hájskeho hrnčiarstva pod vedením hrnčiarky a špecialistky na stavanie dobových vypaľovacích zariadení Amálie Holíkovej.

"Postaviť túto pec trvalo štyri dni. Prvý deň som vykopávala základy do svahu. Potom mi prišla pomôcť skupina priateľov. Šliapali sme hlinu a miešali sme materiál so slamou, pieskom a lístím. Následne sme vytvorili základy, na ktoré sme pripevnili rebrovanie. Naň sme nakladali vypracované tehličky," opísala proces Amália Holíková.


NEVYNECHAJTE: Žena, ktorá zabila svojho druha kuchynským nožom, sa postavila pred sudcu, vymeral jej trest


Pec si vďaka svojmu vzhľadu vyslúžila prezývku ponorka a bude ďalšou turistickou atrakciou fiľakovskej dominanty. Poslúži ako lákadlo pre návštevníkov počas bežných dní, no skutočný potenciál odhalí najmä na špeciálnych podujatiach.

"V súvislosti s hradom sme sa vždy rozprávali o stredoveku, Turcoch a rôznych hradných pánoch. Tým, že ideme v podstate do praveku, rozširujeme naratív o tisícky rokov dozadu. Pohľad na hrad a osídlenie Fiľakova tak bude komplexnejší a zaujímavejší, čo pomôže turistickým sprievodcom," skonštatoval primátor Fiľakova Attila Agócs.


ČÍTAJTE AJ: Na Revúckych mestských slávnostiach budú koncertovať aj regionálni interpreti


Novinky aj na hradoch Divín a Šomoška

Celková hodnota objektu presiahla 5 800 eur. Pec je výsledkom spolupráce Hradného múzea vo Fiľakove, mesta, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja a Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Zámerom je spestriť ponuku a prepojiť hradné areály v Novohrade.

"Chceme, aby návšteva hradov v našom regióne bola zážitková a aby sa ľudia napríklad mohli detailne oboznámiť s tým, ako sa žilo kedysi," ozrejmil Tomáš Krahulec, riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Nové atrakcie postupne pribúdajú aj v ostatných lokalitách regiónu. "Na hrade Divín sa v lete sprístupní hladomorňa, mučiareň i hodovňa a naším zámerom je aj obnova vstupného centra. Na hrade Šomoška tiež plánujeme vybudovať možnosti na vytvorenie zážitkov. Cieľom je postupné prepojenie novohradských hradov," doplnil.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross